Inlägg från: Bebis sugen |Visa alla inlägg
  • Bebis sugen

    Bra kräm för torrfläckar?

    Vår son har sedan ett halvår sedan tillbaka haft 2-3 röda och torra utslag i ansiktet. Ett är stort som en femkrona. Jag tror det är torrfläckar eller eksem. Smörjer med fet kräm men det hjälper inte. Upplever att dom blir rödare efter vi har varit ute. Ibland efter han ätit också.


    Tips på bra kräm och vad det ev kan vara uppskattas!

  • Svar på tråden Bra kräm för torrfläckar?
  • Bebis sugen

    Ska ta upp det med BVC. Men har ingen tid inbokad närmsta tiden. Upplever att det är bättre och sämre i perioder.


    Det är bara i ansiktet och jag har prövat fett kräm från apoteket men det är rött ändå och torrt. Krämerna ni tipsar om var finns dom?

  • Bebis sugen
    3tjejer skrev 2011-06-01 14:36:39 följande:

    Om det är eksem så bör du väl tala med läkare och få kräm på recept.


    Om det bara är i ansiktet och du kopplar det till torr hud kan jag verkligen rekommendera Weledas Vind och Väder salva. Den är GULD!!


    Har köpt denna idag :) Hoppas den är bra för vår son.
  • Bebis sugen

    Tack alla ni snälla som hjälp mig. Börjar tro mer och mer att det är atopiskt eksem. Men vi får se vad bvc säger. Vanliga torrfläckar borde ge med sig vi detta laget så ofta som vi smörjer samt dom blir inte värre efter man ätit.

Svar på tråden Bra kräm för torrfläckar?