Inlägg från: BVC Sköterskan |Visa alla inlägg
  • BVC Sköterskan

    omoget immunförsvar???

    Hej!

    Med tanke på omfattningen i er dotters sjukhistoria, så tycker jag verkligen att ni bör prata med en läkare om detta.

    Att barn har sämre immunförsvar än vuxna, beror på att immunförsvaret inte är färdigutevcklat förrän i skolåldern. Redan vid tre-fyra års åldern brukar dock de flesta föräldrar, märka att deras barn blir mindre och mindre sjuka.

    Har barnet efter fyra-fem års åldern fortsatt brist på antikroppar, misstänker man immunbrist. Min erfarenhet är dock att man inte kan fastställa diagnosen förrän barnet är runt tolv år gammalt, även om man kan mäta antikropparna tidigare (behandling kan dock påbörjas före tolv år).

    Om er dotter bör testas för leukemi eller inte kan inte jag svara på.
    Förmodligen har ni en ansvarig läkare till er dotter, på barnläkarmottagningen eller barnkliniken. Be att få prata igenom er dotters hälsa och understryk er oro. Se till att ni får information på ett sätt som gör att ni känner er involverade och införstådda med vad som händer.

    Ring och boka tid så snart som möjligt!

    Mvh Christine

Svar på tråden omoget immunförsvar???