Inlägg från: withhope |Visa alla inlägg
  • withhope

    Doppresent Kavat lära gå skor

    Hejsan. Jag är bjuden till min svåger och svägerskas barns dop. Jag har redan fixat en doppresent från vår familj; barnbok med deras barn som huvudhjälte (personaliserad) som kostade 160 kr. Tanken var att köpa en lien extra present ( typ från Unicef ). Nu har de frågat om jag vill vara fadder till deras finaste :)!! Överlycklig, en riktig ära! Så självklart ska jag köpa en lite större present.. Men vad? Inga obligationer, pengar och smycken, silversaker går bort! Funderade på ett par Kavat lära gå skor ( nya självklart) som blir så härligt slitna. Hade ni uppskattat det? Tänkte att de kunde vara som minne när barnet blev större. Tycker själv det är jättefint med äldre, slitna gå skor på display, hängandes på en krok. Annars andra förslag som inte är rena pengar, smycken el silver/tenn saker??

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-07-04 22:03
    Inga obligationer, pengar och smycken, silversaker går bort= vill inte ge obligationer, pengar och smycken, silversaker

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-07-18 12:13
    Nu har jag inhandlat gåvan. Det blev inga lära gå skor utan en Orginalutgåva av Astrid Lindgrens Pippi i Söderhavet (1948) i fint skick.
    Hade ni blivit glada för en sådan gåva på ert dop?? Motivera gärna ditt svar :)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-08-04 10:17
    Det blev en hit! Mamman grät och fadern var rörd ;)
    (Gudbarnet fick en bok som han kan läsa nu och en snutte ;) )

  • Svar på tråden Doppresent Kavat lära gå skor
  • withhope

    Vickan1: du har rätt.. Litet vågspel Tänkte leka dektetiv... Ska få den nuvarande fotstorleken, han är 4 mån. Tror en ettåring ligger runt 12.5-13.. Min flickas var 12 när hon var ett.

  • withhope

    Vad tyckte du annars om idéen?

  • withhope

    Som ni skrev så är fötter känsliga, där av fotriktiga skor med snörning. Typ 20/21 verkar en bra ide, tackar ;), inväntar fotstorleken imorgon. Tanken är väl mer att han ska kunna ha dom till typ hösten, även om han inte går. Det är lite långt tills han blir ett tycker jag.

  • withhope

    Cosinus: superb idee!! Den ska jag kolla upp :p

  • withhope

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-07-18 12:13 Nu har jag inhandlat gåvan. Det blev inga lära gå skor utan en Orginalutgåva av Astrid Lindgrens Pippi i Söderhavet (1948) i fint skick. Hade ni blivit glada för en sådan gåva på ert dop?? Motivera gärna ditt svar :)

  • withhope
    Mama Mia skrev 2011-07-18 20:02:39 följande:
    Bättre än skor, men enligt mig så är det mest en present till föräldrarna. Dom blir säkert glada för den, men ungen kommer ju inte få röra boken förrän den är 15 om man vill behålla den i gott skick. Och vid det laget vill den ändå inte ha den.
    Föräldrarna blev jätterörda och mamman grät, så den blev lyckat för föräldrarna :)!

    Så får vi se om dopbarnet vill ha den när han blir större ;) (vem vill inte ha en första upplaga av Astrid Lindgren..). Om inte så kan han alltid sälja den. Har hittat upplagor (den jag gav) som går för 600-1200 kr  och den lär stiga i värde... precis som en fond som folk ger barnen i doppresent.
     

    Jag är nöjd ;)  

     
Svar på tråden Doppresent Kavat lära gå skor