Inlägg från: Anonym (japp) |Visa alla inlägg
  • Anonym (japp)

    Fler som blir övergivna av vänner utan anledning?!

    Är i samma situation. En enda vän har funnits kvar länge länge utan att försöka "fly" men hon dog istället.

    Spelar ingen roll i vilket sammanhang jag fått nya vänner, även om det är jag som ursprungligen samlat ihop och introducerat dem för varandra så blir jag utfasad efter ett tag.

    Har vant mig faktiskt. Ställer inte längre högre krav än att de ska vara snälla och gärna ha barn i samma ålder som mina. Förväntar mig inget av dem, lämnar inte ut så mycket om mig själv och bara väntar på att bli dumpad än en gång.

    Det ironiska är att sedan jag resignerade och fick denna cyniska syn på vänskap har både jag och min sambo fått nya riktigt nära vänner som vi "plockat upp" i sandlådor och gungparker i vårt område. Jag har inte slappnat av ännu, men det ser lovande ut.

Svar på tråden Fler som blir övergivna av vänner utan anledning?!