Ung mamma med prematurt barn?
Hejsan! :)
Min son föddes i vecka 32.
Idag är han 15 månader och ett litet busfrö!:P
Hur mycket vägde din pojke? och vad vare som gjorde att han föddes förtidigt?
Kram
Hejsan! :)
Min son föddes i vecka 32.
Idag är han 15 månader och ett litet busfrö!:P
Hur mycket vägde din pojke? och vad vare som gjorde att han föddes förtidigt?
Kram
Ojj!:) liten han var!:) Ja tyckte min son va liten när han föddes, han vägde 1600 :P
Vi fick stanna 4 veckor på neo. Nidå?
Hej! jag var 20 när dottern föddes i vecka 34 + 5 hon är idag 14 veckor och mår hur bra som hällst förutom en krånglande mage med mycket magknip och gaser. skulle vara jätte kul att få följas åt och dela erfarenheter med er!
Vet ni varför ni födde tidigt och är ni rädda för att föda tidigt igen om ni ska skaffa syskon? Jag är extremt rädd då de tror att det är mina tarmar (har chrons syndrom) som retar livmodern till sammandragningar och gör attt jag födde tidigt. Sedan att personalen inte trodde på mej när jag kom in i vecka 15 med prematura oregelbundna sammandragningar (som värst hadde jag nog var 5 minut) Men de syntes inte på ctg och jag var för rädd att stå på mej och trodde att det säkert var normala gravidkrämpor så jobbade på som vanligt tills vattnet gick i vecka 34...
Min son hade också väldigt mycket problem med magen när han var några månader. Speciellt på kvällen och natten.
Han kom förtidigt pga av att jag började utveckla havandeskapsförgiftning.
Lät inge roligt att dom inte tog dej på allvar när du berättade om dina sammandragningar:/
skönt att hon sover på natten iallafall:)
Min son skrek hela nätterna, så vi sov kanske 2 timmar per natt tills han va ca 4 månader.
Det var lite jobbigt, men helt ortoligt att man klarar det iallafall:P Förstår inte vars man får orken ifrån:P
Måste va kärleken:)
Ojj, speciellt när din mamma är barnmorska oxå, de är klart man lita på de:P
Hur stor va din dotter när hon föddes?:)
Haha vad mysigt:)
Ja började ge min son smakisar ( bara en liten sked om dagen så han skulle få smaka) när han va runt 4 månader. Inte korrigerat alltså.
På barnmottagningen när ja frågade när man kunde börja med de så sa dom att när de gällde maten så behövde man inte korrigera deras ålder. ( inte alltid)
Va dom väldigt intresserade och så, så kunde man ge dom lite, men börja väldigt förstiktigt.
Men vi skulle ta de väldigt försiktigt eftersom han hade haft så problem med magen.
från början gav vi han plommonpure och de hjälpte faktiskt:)
Men när han väl började med lite mat så upplevde inte ja att han hade problem med magen längre, inte lika mycket som tidigare.
Droppar?
Jaha, vi körde med både minifom och sempers ett tag, men jag vet inte om de hjälpte, inte för vår pojk iallafall. Så vi slutade tillslute med de.
ja men känner du att de funka för er ska du ju absolut fortsätta:)
Min lillkille blir 16 månader nu,ska börja på dagis nästa vecka:P ja är sååå nervös:P Men de ska nog gå bra.
han är fortfarande ganska liten till storleken, väger ungefär 9kg och ca 70 lång. Men ett riktigt litet busfrö:P
Sjdå? hur är de med er? hur stor ha din flicka blivit?:)
Det kommer gå superbra på dagis!
oj ja det är fortfarande en liten kille du har. Vi har det bara bra, lugnt och harmoniskt här hemma, igår "märkte" jag knappt att Freja somnade för natten, hon bara somnade utan skrik innan, han inte byta blöja och klä om till pyamas innan;) Sist vi var på bvc så var hon 59 cm lång och vägde 5620 gram (tre månader) nu är hon snart fyra månader och hon har nog ökat rejält i både vikt och längd sedan sist.
Haha, ja men de tycker ja med:P
Men ibland tycker ja själv att ja är för hönsig:P
Ja tycker själv de är jobbigt, men ja rå inte för de:P
haha men de är ju så!:P Har sonen runt om mej hela tiden ja med, och de trivs ja med:)
Jadå vi är friska å krya:)
De går en massa förkylningar å magsjuka här nu, men ja hoppas vi klara oss ifrån de eftersom
vi ha inskolning på dagis nästa vecka.
Nidå?:) Mår ni bra?:)
usch då:S hoppas lill-tjejen pigga på sej snart! Inge roligt när dom små är krassliga:S
å hoppas ni klara er med!!!!:)