Namnbyte 2 åring
Måste ni byta namn, är inte det som att försöka ändra barnets ursprung? Gör barnet stolt över sitt ursprung och radera inte dess förflutna, ni kan väl lägga till ett namn som andranamn istället?
Måste ni byta namn, är inte det som att försöka ändra barnets ursprung? Gör barnet stolt över sitt ursprung och radera inte dess förflutna, ni kan väl lägga till ett namn som andranamn istället?
Jag håller med om att det är förvånande att internet gör något med oss människor när vi plötsligt kan vara väldigt kritiska och korta mot totala främlingar... Fram för mottot behandla din medmänniska som du själv vill bli behandlad, även i cyberrymden! Frågor och ifrågasättanden är välkomna om de görs på ett vänligt, öppet sätt.
Jag väljer själv att inte bemöta kritik som kan starta polemik. Det har vid tidigare försök aldrig lett till konstruktiv utveckling av en tråd. Men en öppen och ärlig fråga svarar jag gärna på även om den går emot det jag själv tänker. Vi är och tänker olika och det är bra!! Det ger nyans åt internetforum som detta. Så länge vi visar varandra respekt även när vi inte håller med ger det intressanta vinklingar i en fråga.
Till något annat:
Finns det någon som vet var man kan få tag i information om detta med namnbyte och praktiskt förfaringssätt utifrån en mer vetenskaplig/ proffessionell synvinkel. Jag har inte tid att beställa och läsa en bok innan avresan och den långa utlandsvistelsen. Men ringa någon, eller kolla på internet kan jag klämma in i hektiska packbestyr inför flytten till Kenya
.
Umm Elias: Jag syftade generellt på alla som går in och skriver korta utrop med tyckkanden både gällande denna fråga och överallt annars på olika internetforum. Tyckanden och korta utrop, speciellt de av negativ karaktär, upplever ialla fall jag som mer negativa och i vissa fall även dömande, än någon som ger uttryck för kritik men tänker till och förklarar sin annorlunda åsikt. Förklarar den som man skulle gjort om man sa den till en vilt främmande person/ eller en kär vän IRL. Jag formulerade mig som jag gjorde för att jag inte vill kritisera någon speciell och peka ut den. Jag tror inte det leder någon annanstanns än att jag riskerar att irritera/ såra. Jag tror att även jag ibland formulerar mig lite oövertänkt på internet när det ska gå snabbt. Det jag skriver kan andra såras av även om det inte varit min åsikt.
Vår önskan att byta namn grundar sig på att vårt barns namn är mycket ovanligt i X åldersgrupp (i Sverige). De som heter så är oftast kring 40 och då mycket vanligt. Vi kan tänka oss att behålla namnet men vill gärna att h*n ska ha ett namn som är hyfsat vanligt i åldersgruppen. Hade barnet haft ett gångbart namn som ingen eller få har, hade det på flera sätt varit enklare. Nu kommer X med ett namn som många har men dom är gamla i förhållande till X. Vi kan tänka oss att låta X ha kvar sitt namn i alla fall. Vi har inte fattat slutgiltigt beslut. Det som kommer inverka är om vi får kunskap om att namnet är satt av modern eller barnhemmet, om h*n är väldigt fäst vid sitt namn och hur det känns när vi lär känna varandra.