• Annmark

    utförsäkrad - Rena katastrof

    Hej,

    Jag har blivit skadad i en bilolycka och fått whiplash och andra problem efter att ha slagit huvudet.  Blev utförsäkrad 2010. Har haft sjukersättning sedan 2003. Jag har fått sälja 2 av våra villor för att försörja mig under dessa år. Idag lever jag utan pengar och vet inte vart jag skall ta vägen.
    2009 skrev en av mina läkare intyg att mina skador var permanenta och att arbetsförmågan inte skulle återkomma. 2010 blev jag emellertid utförsäkrad. FKs läkare ville ha ny status skriven av en läkare med specialistkompetens. FK avslog och nu ligger ärrandet hos länsrätten. Jag försökte ordna nytt intyg av specialist och min läkare skrev remiss men sjukhusets rehabavdeling vägrade ta emot mig. Jag har alldrig blivit kontaktad av FK för ngn form av rehab. 

    Om jag nu söker sjukersättning på nytt behöver jag nya läkarintyg.

     1. Är det ngn som känner några bra neurolog som är duktiga o förstårliga?
      2.Är det ngn som har erfarenhet av AFs rehab? Vad är det som händer? Om man inte klarar av rehab, får man ändå avslag av FK.
     
    Eftersom jag drabbades av en bilolycka (blev påkörd bakifrån) borde det inte vara försäkringsbolaget som skall betala om inte FK. Varför skall jag vara en utförsäkrad och gå utan pengar. Är inte försäkringsbolaget som skall täcka för sådant.

    Om regeringen har ändrat på regler och FK måste spara pengar kan inte detta vara mitt fel. Måste jag straffas för det? 

    Tacksam för alla svar och förslag.

  • Svar på tråden utförsäkrad - Rena katastrof
  • niagara

    Fk:s besparingskrav rör själva organisationens kostnader dvs personal, lokaler, material osv. Kostnaderna för sjukpenning, sjukersättning osv kommer från en helt annan "bottenlös" skattkista..


     


    skadades du på fritiden eller i arbetet?

  • Annmark

    Hej,

    Tack för dina svar. Bilolyckan inträffade efter att jag hade slutat för den dan. Efter jobbet åkte jag och handlade och var på väg hem tillsammans med min man.  Det var min man som körde. Vi stod helt stilla för att svänga höger när vi blev påkörda bakifrån. En ung kille som pratade i mobilen o missade att vi stod stilla.

  • niagara

    Jag antar då att frågan om arbetsskada är utredd redan...

    har du bara sökt sjukersättning eller har du sökt sjukpenning också?

  • Annmark

    Eftersom jag hade slutat på jobbet kan det inte vara en arbetsskada.
    Från början fick jag sjukpenning som sen efter några år omvandlades till sjukersättning av FK själva.

  • niagara

    Du är försäkrad till och från jobbet också. Det som gör mig tveksam är att du var och handlade emellan. Hade detta hänt när du åkte hem från jobbet direkt så hade det blivit en arbetsskada och du hade troligtvis fått livränta som hade kompenserat ditt inkomstbortfall,,,

    sjukersättning är mkt svårt att få idag. Men du kan ju  ha rätt till sjukpenning.. förutsatt att du har SGI

  • Annmark

     


    Och snälla vad är SGI??

  • niagara

    Det viktiga är om du har skyddat din SGI? Har du, efter att din ersättning från FK upphörde, varit registrerad hos AF?

  • Annmark

    Jo det hade jag eftersom jag jobbade heltid.

Svar på tråden utförsäkrad - Rena katastrof