Napp, vad är det för fel på er?
Ja som rubriken lyder undrar jag nu, många här verkar verkligen försöka få deras barn att "ta nappen" för att de "behöver den". Fast barnet inte vill så försöker man få barnet att vilja ha den. När barnet sedan är 2-3 år så tar man bort den trotts att barnet blir jätte ledset för då "behöver barnet den inte längre".
Ni pådyvlar era barn något som tillslut blir en ttrygghet för dem, sedan tar ni bort dem. Hur tänker ni?
Nappen är inge tbehov, det är ett påhittat substitut för att barnet inte ska ligga och snutta, något som senare förstör tänderna (och det är väl därför ni tar bort den?).
Jag tycker faktiskt det är ruskigt taskigt, endra ger man inte nappen eller så låter man barnet själv välja när den vill sluta med det.