Är det rätt att adoptera sn-barn?
Suck.....
Jag har lovat mig själv att inte svara på liknande provocerande trådar och jag tänker heller inte mot argumentera jag vill bara vända lite på steken... Tilläggas bör att jag bara läst TS och enstaka inlägg, för övrigt förstår jag inte varför denna tråd ligger i känsliga rummet?
Jag undrar hur TS och de som håller med denne tänker kring detta:
I Sverige har vi mödravård och diverse olika sätt att gjöra fosterdiagnostik tex. ultraljud o fostervattensprov. Denna fosterdiagnostiks enda egentliga syfte är att hitta ev särskilda behov hos fostret så som ryggmärgsbråck, Downs syndrom, hjärtfel etc. Självfallet är det ju även mysigt att se sitt barn på en dataskärm också men det är inte därför detta ingår i mödravården.
Nu undrar jag om TS och andra som anser att adoption av barn med särskilda behov inte är rätt tycker att det ska vara OBLIGATORISK ABORT av de foster man ser vid fosterdiagnostiken har särskilda behov som kommer att medföra merkostnader för oss skattebetalare?