• Pigeon

    Smarta knep och husmorstips sökes!

    Hej!

    Jag har en blogg där jag samlar smarta tips till hemmet, gamla husmorstips och liknande men också moderna tips. Samt sånt som är bra för miljön så minskar man ner på alla kemikalier.

    Just nu har jag lite idétorka på tips, så jag undrar om någon kan hjälpa mig! Söker tips på alla områden.
    Om inte annat kan det ju vara roligt att vi i tråden delar med oss av våra smarta tips till varandra.

    Jag ska skriva ner ett axplock av de tips jag redan har, så blir det inte dubletter.
    Jag har ännu fler tips på min blogg: smartavardagstips.blogspot.com

    - STÄDNING: Ättika! Rengör det mesta, tar bort dålig lukt och dödar bakterier. En annan vän i städningen är vanligt salt. Också bakteriedödande och saker som läggs i blöt i saltvatten över natten blir rena och fina.
    Babyvåtservetter är bra att städa med, tar även bort fläckar på kläder, väggar och möbler!
    Trasor ska kokas/tvättas ofta. Man kan också köra dem ett par minuter i mikron.

    - DISK: En sockerbit är bra att rengöra vidbrända grytor med. Termosar och flaskor gör man rent med lite diskmedel, vatten samt okokt ris, bara skaka så är det rent. Eller ta lite potatisskal + vatten, då försvinner även dålig lukt.
    Avkalkning: Fyll det som ska avkalkas med hett vatten +ättika, eller vatten + pressad citron (behövs dock mer citron än ättika eftersom citronsyran är svagare).

    - SMÅBARN: Lägg alltid en tidning under barnets matstol så slipper man kladdigt golv. Eller köp en sån plastskiva de har på ikea som man kan ha under kontorsstolar.
    När barnet ska bada och inte kan sitta själv, sätt det i en ikea barnstol (antilop) utan benen. Den stolen är också bra att duscha barnet i.
    Kiss i sängen tar man bort med potatismjöl. Lägg på ett lager och låt sugas in några timmar, sen dammsug. Även lukten går bort.
    Stoppa illaluktande blöjor i hundbajspåsar innan de läggs i sophinken så minskar man på lukten.
    Bästa målarförklädet: En icakasse som man klippt upp i bottnen. Handtagen blir "hängslen".

    - HUSKURER: Aloe vera (krukväxt), taklök (trädgårdsväxt) eller groblad (vild växt) hjälper mot klåda, lindriga brännsår och insektsbett. Man kan också smeta på honung, rågmjöl + vatten eller äggvita.


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-04-02 13:39
    Hoppas ni alla har sett att era tips publicerats i bloggen allt eftersom.

    Ibland sprider jag ut tipsen under några dagar om ni skickar många på en gång, och vissa tips (om jag redan hade dem sedan innan) skriver jag inte in igen. Men det mesta ni skickat finns i bloggen nu!

    Jag är otroligt tacksam för er hjälp!!
  • Svar på tråden Smarta knep och husmorstips sökes!
  • LindaNa

    Är det någon som har något kalastips? bakning, dekoration osv....

  • Pigeon
    Nyfiken gul skrev 2012-06-22 12:54:20 följande:
    bot mot förhårdnader -  börja med att köpa en riktig hyvel som är anpassad för förhårdnader. Scholl har en sån, ser ut som en osthyvel i miniatyr med utbytbara blad.

    sätt dig i ett fotbad med så hett vatten du klarar av, häll rikligt med såpa i vattnet.  Sitt i minst 30 min, blir vattnet kallt så fyll på med mer hetvatten. Du kan gärna ha en näve med havssalt i också.

    ta upp en fot i taget och torka av med handduk, medans foten ännu är varm och fuktig så tar du skrapan och försiktigt skrapar av förhårdnaderna, bit för bit. Och har du mycket förhårdnader så kan du få ta dom i omgångar tills du når frisk ny hud.

    när båda fötterna är skrapade så avslutar du med att smörja in dom ordentligt, riktigt dränk dom i olivolja. På med ett par bomullssockor så du inte kladdar ner och gör detta innan du går och lägger dig.

    Underhåll fötterna regelbundet med att alltid ta för vana att vid duschning fila fötterna /skrapa fötterna och alltid varje dag smörja in dom både på morgonen innan man tar på sig strumpor och på kvällen innan man lägger sig. Använd olivolja eller riktigt fet kräm. Parfym torkar ut så skippa all dyr lotion , den gör ingen som helst nytta. Helosansalva, klövervaselin, Niveakräm  eller nån av rumpsalvorna som finns för babystjärtar - feta krämer och smörj in generöst.

    Har du riktigt svåra fötter så ta dig till fotvården hos hälsocentralen och be dom fixa fötterna på dig.               
    Får jag låna detta tipset också i bloggen?? Perfekt nu inför badsäsongen ju när huden lätt torkar ut!
    Smartavardagstips.se - Husmorstips och smarta knep i salig blandning!
  • Pigeon
    LindaNa skrev 2012-06-24 13:11:42 följande:
    Är det någon som har något kalastips? bakning, dekoration osv....
    Här är ett tips: www.smartavardagstips.se/2009/03/kalastips.html

    Sedan är det fint att dekorera med vimplar i stället för ballonger! Ta gamla tyger eller vaxdukar och klipp ut små trianglar, gärna med sick-sack-sax om du har. Häfta fast i en lång rad på ett snöre och häng upp.
    Smartavardagstips.se - Husmorstips och smarta knep i salig blandning!
  • Sibeb
    OliviaViktor skrev 2012-06-14 10:47:05 följande:
    vad spännande! =) Nagelack och vitlök.... Jag har hört att absolute torr ska fungera med. Detta ska bli en spännande undersökning.

    Apropå att köpa på Apoteket! jag har lagt ca. 400 spänn på att frysa vårtorna hemma, smörja in dom osv. INGET fungerar! helt sjukt! =( Mina fötter är som en jäkla riddarrustning, stenhårda och otrevliga. och min plånbok börjar bli tjurig snart!

    Ingen som vet hur man gör med förhårdnader? mina fötter är helt omöjliga och .....äckliga (sorry)
    Här kommer ett tips till dina fötter. Det passar nog egentligen inte i denna tråden eftersom dei inte är ett husmorstips, men det är det bästa som hänt mina torra, otrevliga, hårda fötter.

    Det finns en produkt på apoteket som heter FootNer. Det är "påsar" med något medel i som man stoppar fötterna i. Man har dem där en timme och sedan sköljer man av dem. Det tar några dagar innan det börjar hända något, men så småning om så börjar den döda huden falla av. 

    JAg testade detta för första gången för en månad sedan och har nu mjukare fötter än jag haft på många år!
  • Nyfiken gul
    Pigeon skrev 2012-06-25 11:02:44 följande:
    Får jag låna detta tipset också i bloggen?? Perfekt nu inför badsäsongen ju när huden lätt torkar ut!

    varsågod!
    Alexander -98- Isaac -00- Victor -08-
Svar på tråden Smarta knep och husmorstips sökes!