Inlägg från: Iväntanpålivet |Visa alla inlägg
  • Iväntanpålivet

    Vad ska man köpa till en bebis! Lista?

    Om jag vore du skulle jag vänta med bröstpump tills amningen kommer igång. För mig funkade det inte alls så det blev ersättning direkt =/

    Mitt tips är att åka till Ullared ( om du inte har alldeles för långt dit ) och inhandla det mesta. Det gjorde vi och vi fyndade i princip allting för ynka 2000 kr. Hade vi köpt det på babyproffsen etc, hade det gått på över 5000 kronor! :)

    Men bilstol och vagn bör du nog köpa på annat ställe.

  • Iväntanpålivet
    OliviaEjvorBerg skrev 2011-09-04 20:25:29 följande:
    Tack så mycket för alla svar, guld värt {#emotions_dlg.flower}

    Är det någon av er som tycker att en hoppgunga är nödigt? Jag kollar på en på blocket just nu men känner mig lite osäker
    Jag har precis köpt en hoppgunga till min dotter, en begagnad ifall hon inte gillar den. Hon är väldigt "sparkig" av sig så hon kommer nog använda den en hel del tror jag.
    Men det är inget du behöver köpa innan för dom kan ändå inte använda den förräns dom är minst 4 månader gamla.
Svar på tråden Vad ska man köpa till en bebis! Lista?