YinYang: Syftade inte direkt på ditt inlägg, då hade jag skrivit det, men jag håller helt med dig. Jag menar självklart de rekommendationer som ges från t ex Livsmedelsverket, dvs auktoriteter på området.
Tanken med mitt inlägg var bara att poängtera att många väljer att strunta i dessa rekommendationer just pga att de "använder förnuftet" och jag tycker inte att det håller, så jag brukar reta mig lite på det uttalandet i största allmänhet
.
Nu slutar inlägget till YinYang och jag vill förklara i stora drag varför jag överhuvudtaget reagerar på såna här trådar:
Det finns en massa saker som är naturliga och som faktiskt är farligt för vissa människor. Personligen är jag allergisk mot t ex vetemjöl och vissa människor hävdar på fullt allvar att "va? Det är ju naturligt??". Det är naturligt med djur också och trots det blir en massa människor blir sjuka av dem.
Det är förstås en annan sak med allergi, men min poäng är att bara för att något är "sunt", "nyttigt", "naturligt", el dyl så är det inte alltid bra och (i vissa fall) speciellt inte för oss gravida. Att använda "sunda förnuftet" räcker inte alltid, enligt mitt förmenande, och jag kan faktiskt inte förstå varför man inte tar till sig de råd som ges. Om ni får höra sen att er bebis inte får äta vissa saker innan en viss ålder så tar ni väl till er det, eller??
Må så gott!
Annika