Inlägg från: IlIlIlIlIlIlIlIIII |Visa alla inlägg
  • IlIlIlIlIlIlIlIIII

    Psykologi - test

    hallonfot skrev 2011-09-11 19:00:13 följande:
    Ja, om det som står på den sidan stämmer så har du rätt där. Jag vill bara att du ska förstå att dessa frågor och svar som jag har med i Quizen inte är något som jag hittat på själv utan som både står i min bok och som min lärare har sagt stämmer.
    Jag förstod det för några sidor sen, men det du kanske ska förstå är att det fortfarande inte gör det rätt? Acceptera det istället för att dra upp massa andra som sagt det. "Min kompis psykolog sa faktiskt det och hon måste ju ha rätt". NEJ, det är fortfarande lika fel.
  • IlIlIlIlIlIlIlIIII
    hallonfot skrev 2011-09-11 19:01:44 följande:
    Ok, hur kan en psykolog som säger en sak ha rätt, och en annan person som säger samma sak ha fel?

    Hur det än är så får du det att låta som om jag har försökt lura alla fina människor där ute genom mitt quiz, och det gör mig så förbannad 
    Förlåt, jag var ironisk med första raden. Menar givetvis att din kompis antingen måste ha hört fel, eller så har du gjort det eller så har psykologen sagt fel.
  • IlIlIlIlIlIlIlIIII
    Inima skrev 2011-09-11 19:08:44 följande:
    Fast nu är det ju så att den korrekta översättningen rakt av från grekiskan är läran om själen.
    Men man säger inte så LÄNGRE eftersom det är ett religiöst begrepp.

    Eller är PTSD ett fel på själen?  Säger man så nu?
    Jag förstår inte helt ärligt vad du vill komma fram till, oavsett vad du nu snurrat in dig i så är fortfarande "läran om människan" fel, det kan vi väl vara överens om?
  • IlIlIlIlIlIlIlIIII

    Se det så här hallonfot, jag har antagligen gett dig pluspoäng på nästa prov och dessutom gjort ditt quiz mer populärt så du har fått mer svar än vad du skulle fått annars. Jag förtjänar ju ett tack? Sen borde ju hela quizet tas bort eftersom det snarare blir tvärtom, ett lågt resultat visar ju faktiskt att man kan psykologi och 10/10 visar att man suger! Skål

  • IlIlIlIlIlIlIlIIII
    sharatec skrev 2011-09-11 19:13:25 följande:
    Jag tror att det har gått fram nu. Vann du något på att inleda så brutalt otrevligt?
    Jag har redan bett om ursäkt en gång i tråden och tänker inte göra det igen. Sen är sanningen hård, speciellt om man saknar förmågan att ta in den och inse att man har fel. Till slut måste därför sanningen BANKAS in och det kanske gör lite ont. Vill man slippa det får man väl helt enkelt sluta envisa sig om saker som man inte vet någonting om.
  • IlIlIlIlIlIlIlIIII
    sharatec skrev 2011-09-11 20:06:47 följande:
    Jo, jag märkte att du började banka direkt i ditt första inlägg, när TS inte hade envisats om någonting alls.
    Därav ursäkten. Alla människor kan göra fel men alla männsikor kan inte inse det, vilket vi tydligt sett i den här tråden. Glad
  • IlIlIlIlIlIlIlIIII
    hallonfot skrev 2011-09-11 20:09:48 följande:
    Fast om man tror sig vara säker på att man har rätt, behöver man bli överbevisad. Jag har bara försökt försvara det som jag tror på, precis som du.
    Jag tror att du är förbannad på hela världen, annars finns det ingen anledning att hålla på som du gör. Och då menar jag det språk du väljer att använda.

    BTW: Så jag suger? Bara för att jag trodde på min lärare??   
    Jag svarar inte på det jag "tror" på eftersom det bara skulle vara dumt, jag svarar och utgår från saker som jag faktiskt vet. Du däremot verkar tro för mycket, men istället för att tro massa saker kanske du ska hålla dig saker du faktiskt vet och det inkluderar inte psykologi eller någonting om mig. Glad
  • IlIlIlIlIlIlIlIIII
    sharatec skrev 2011-09-11 20:13:03 följande:
    TS verkar väl ha förstått felet nu?
    Eftersom jag ser att du förklarar allting ännu än gång så antar jag att svaret är nej!
  • IlIlIlIlIlIlIlIIII
    hallonfot skrev 2011-09-11 20:13:23 följande:
    Som sagt: Har man en övertygelse så räcker det knappast med att någon säger att man har fel för att man ska tro att man har fel. Jag har inte gjort något fel här, eftersom jag i god tro har lagt ut svar som jag vet är rätt enligt min lärare och boken
    Istället för att snacka om hur jag beter mig kanske du ska ta en titt på dig själv miss "jag har aldrig fel, och har jag fel är det alla andras fel".
  • IlIlIlIlIlIlIlIIII
    hallonfot skrev 2011-09-11 20:30:17 följande:
    Nej, men om jag säger att jag VET att det betyder "Läran om människan" då är det alltså inte bara nånting jag tror, utan nånting som jag fått veta från flera olika håll.

    Visste du t.ex att människan egentligen inte behöver sova? Tror du på det? Detta har jag läst i läkarbok skriven av en läkare. Jag väljer att tro istället för att fälla, oftast i alla fall 
    Tro inte på allt du hör! IG på källkritik, har du inte läst samhälle och historia du som går på gymnasiet?

    "Källförteckning:
    Samtal med min kompis som hörde det från sin psykolog."

    Det håller inte! Okej att boken skrivit fel, I get it. Men att hänvisa till lärare, kompisar, kompisars psykologer? Då har det gått för långt.
  • IlIlIlIlIlIlIlIIII
    sharatec skrev 2011-09-11 20:34:06 följande:
    Med tanke på hur ni kom ihop er från början förstår jag ärligt talat att hon vill höra det från någon mer. Det ändrar dock inte det faktum att du hade rätt i sakfrågan.
    Fast nu handlar ju inte diskussionen längre om ifall jag har rätt eller inte, utan om hallonfots svårighet att ta på sig ansvaret för den fakta hon skriver. Ja, kanske står fel i boken men oavsett så är inte "min kompis psykolog" en pålitlig källa någongång eller någonstans. Istället för att få höra det från någon mer kanske hon skulle kolla på google och se att hon har fel, så enkelt är det. Det ska man inte behöva få serverat på silverfat.
  • IlIlIlIlIlIlIlIIII
    Omorfia skrev 2011-09-11 20:37:30 följande:
    Haha! Eller så visar det att man fattar att om man vill fylla i quizet så kan man ta de alternativ som är närmast sanningen även fast de inte är helt korrekta.
    "Läran om människan" är inte nära sanningen nånstans, såvidare det inte är antropologi du studerar.
  • IlIlIlIlIlIlIlIIII
    hallonfot skrev 2011-09-11 20:50:38 följande:
    Nu läste jag på nätet att psykologi inte betyder läran om själen utan "själsläkekonst". Jag fattar att både boken och min lärare måste ha fel. Synd bara att jag trodde på det.
    Fast det är inge konstigt att du tror på det som står i boken och även det som din lärare säger. Det konstiga är att du står på dig när någon anmärker det är fel och du inte ens anstränger dig att leta upp korrekt info vilket hade tagit dig några sekunder. Istället gnatar du på om "din kompis psykolog" som om det skulle göra det mer rätt?
  • IlIlIlIlIlIlIlIIII
    sharatec skrev 2011-09-11 20:44:01 följande:
     Kurslitteratur och ens lärare borde verkligen inte ha fel som här, dock.

    Finns ju en chans att det faktiskt står rätt i boken och även läraren sagt rätt, men att ts misstolkat det då det också verkar vara en av hennes starka sidor.

  • IlIlIlIlIlIlIlIIII
    Omorfia skrev 2011-09-11 22:25:28 följande:
    Vilket av de andra alternativen hade du valt då?
    Jag hade inte valt några av alternativen eftersom alla är fel såklart!?
  • IlIlIlIlIlIlIlIIII
    hallonfot skrev 2011-09-12 07:28:28 följande:
    Nej. jag har inte misstolkat eftersom min lärare sa "Läran om människan" vilket oxå står att läsa på hans kontaktsida där vi elever gör inlämningar å annat
    Ja men du kanske misstolkar, han kanske menar mer allmänt att det är en slags lära om människan, även om det är väldigt förenklat och även fel. Men sen tolkar du det som att det är det ordet betyder. Du verkar som sagt vara bra på att misstolka saker.

    Jag: Ditt test suger
    Du: Vadå säger du att JAG suger?

    Hm nej, jag sa att ditt test suger. Stor skillnad.
  • IlIlIlIlIlIlIlIIII
    hallonfot skrev 2011-09-12 07:35:38 följande:
    Eftersom jag kände mig 100 % säker på att jag hade rätt så tyckte jag att det var onödigt att googla fram nånting i ämnet.

    Det här angående vilka källor jag använder: Jag försökte bara påvisa att jag inte bara antog att läran om människan var rätt svar pga en enda källa. Utan att jag hört det från flera håll.

    Strunt samma. Boken, min lärare och jag har fel. Men det du sagt tidigare om att jag kommer få fel på provet om jag svarar "läran om människan" stämmer inte eftersom det är min lärar som bestämmer frågorna till provet och det är han som rättar det. Med andra ord kommer jag få fel på det provet om jag svarar läran om själen. Även fast det är det som är det rätta svaret. 
    Ja men om jag hänvisar till en bok som psykologer använder är det bara dumt av dig att tro att din gymnasiebok skulle va rätt. Du är ju ändå du som gjort quizet så då får du se till att använda dig av de källor som känns mest trovärdiga eller leta fram nya källor som styrker det du tror. Att du inte gjorde det kan du inte skylla på din lärare utan det är ju bara din egen lathet.
  • IlIlIlIlIlIlIlIIII

    Och "min kompis psykolog sa.." räknas inte som en trovärdig källa.

  • IlIlIlIlIlIlIlIIII
    Omorfia skrev 2011-09-13 10:03:24 följande:
    Vill man slutföra quizzet måste man välja ett alternativ. FL-quizzen är skapade av medlemmarna och i regel fulla med felaktiga alternativ och tvetydiga formuleringar. Klarar man inte av att se dem för vad de är så är det bara att hålla sig borta från dem.
    Jaha och? Klarar man inte av att göra ett quiz kanske man ska hålla sig borta från att försöka göra ett. Och hänger man på Familejliv som är ett diskussionsforum men inte klarar av andras åsikter kanske man ska hålla sig borta från Familjeliv!
  • IlIlIlIlIlIlIlIIII
    hallonfot skrev 2011-09-13 10:36:15 följande:
    Jag håller med dig. Jag tycker inte att det egentligen är en big deal att något svar blir felaktigt, men vissa tycker uppenbarligen det
    Fast nu var ju två frågor fel (minst), jag läste bara de två första frågorna och resten av testet lär väl följa samma spår.

    Dessutom, om du gör ett quiz som handlar om just PSYKOLOGI och inte ens lyckas få rätt på vad ordet psykologi betyder så känns ju hela quizet utdömt.
Svar på tråden Psykologi - test