• snysop

    Mötesplats för oss Bugaboo-ägare del III

    Här går det undan... Missade helt att den gamla tråden blivit för gammal!

    Här är länken till del II www.familjeliv.se/Forum-3-141/m4726225.html
    och i ts-inlägget finns en hel del info som flera av oss Bugaboo-ägare samlat ihop så läs gärna där först om ni undrar över om den går att köra i snö, vart den finns att köpa osv. Annars går det givetvis bra att ställa era frågor här!

    Hare bra gott folk!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2005-12-28 17:09:19:
    Del I: www.familjeliv.se/Forum-3-141/m3566486.html
    Del II: www.familjeliv.se/Forum-3-141/m4726225.html

    Ett urval av inköpsställen
    -------------------------------
    Stockholm - www.bonti.se
    Stockholm - www.simpleworld.se
    Stockholm - www.havenstockholm.se
    Stockholm - www.barnbutiken.net
    Stockholm - www.farmhouse.se
    Göteborg - www.storken.com
    Göteborg - Babyhörnan på Backaplan
    Göteborg - Workshop på Kungsgatan
    Mora - Ask&Embla
    Helsingborg - www.sagoslottet.com/
    Jönköping - www.1klass.se/
    Malmö - www.bonti.se
    Tyskland - www.pingpong-online.com/startside.htm
    Tyskland - www.kidsroom.de

    Officiell hemsida: www.bugaboo.com

    FAQ
    -------
    * Vid stadskörning så kör man lättast med de mindre svängbara hjulen fram.
    * Vid snö- och terrängkörning så vänder man styret (eller insatsen) så man kör med de stora hjulen fram. De svängbara hjulen låses.
    * "Bågen" (liftshandtaget) på Cameleon och Frog går att enkelt ta av.
    * Bugaboos egna åkpåse är avsedd för sittdelen, men kan fungera i liggdelen också även om det kanske blir lite trångt. Man viker överdelen bakåt till en kudde.
    * Fleecen på Cameleon är specialframtagen och har plast inuti sufletten och är därför vattentät och vindtålig.
    * Går att köpa ny fleeceklädseln och basklädsel till Cameleon. Fleecen kostar ca 1000 kr och finns i flera färger. Basklädseln kostar också kring tusenlappen.
    * Ny klädsel till Frog går också att köpa. Kostar också runt 1000 kr. Fleecen till Cameleon kan passa Frog. För mer detaljerad info, kolla i trådarna eller ring någon av återförsäljarna.
    * Handtaget på Cameleon är lite rörligt och det skall vara så.
    * Frog är första modellen av Bugaboo-vagnarna och är ett mellanting mellan de 2 nyare modellerna Gecko och Cameleon. Cameleon är bl.a större och högre än Gecko. Frog säljs tyvärr inte längre, men kan gå att få beg. via t.ex www.blocket.se
    * Om din Frogs liggdel lutar lite åt fothållet så är det normalt och det minskar om man pumpar hjulen ordentligt.

    Tips för Bugaboo-ägare
    ------------------------------------
    * Det är ett hål under "säkerhetsbandet" som sitter snett, kan vara bra att veta innan ni klipper bort det.
    * Trekantiga hängen från "Rätt start" som säljs av bl.a Babyland, Babyhörnan för 45 kr. Kan t.ex användas för att spänna fast filtar på sufletten samt för att hålla fast barnvagnsbanden (t.ex Filurerna).
    * Om ni inte redan har ett babyskydd så kan det vara bra att köpa Maxi-Cosi-adaptrarna för att kunna sätta babyskyddet direkt på chassit. Jättesmidigt för kortare shoppingturer.
    * När du får hem din Bugaboo-vagn, ta en titt på Bugaboo-märket på sufletten så att det är centrerat. Säkert inget jättevanligt "fel", men ack så irriterande.
    * Hos bl.a Babyproffsen så finns små ark med runda reflexklistermärken. Ligger oftast vid kassorna och kostar 10 kr för 4 små runda.

    Önskelista
    ------------------
    * Knoppar el. likn att hänga barnvagnsleksaker på.
    * Tvilling/syskonvagn!

    På gång
    -----------
    * Mugghållare?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-01-16 13:52:52:
    OBS! OBS! Ang Cameleons dåliga testresultat, läs från sid 66 och framåt eller någon av de andra trådarna som startats. OBS! OBS!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-01-17 12:22:45:

    OBS! OBS! Brev från Bugaboo ang Cameleon-testet finns i Lilla Sannas inlägg på sid 88! OBS! OBS!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-01-27 10:54:08:

    Cameleons färgkombinationer: www.breastfeedingexpress.com/bugaboo/cameleon_colors.htm

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-02-02 21:07:19:

    Bugaboos lösning och svar på testet i bl.a Vi föräldrar, DN mfl : www.familjeliv.se/Forum-3-141/m7119643.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-02-19 17:54:56:
    Extragrejer till Cameleon (tack 82an):
    Varukorg: 440:-
    Sittklädsel: 880:-
    Liggdelen: 665:-
    Madrass till liggdel: 775:-

  • Svar på tråden Mötesplats för oss Bugaboo-ägare del III
  • glasbubblan

    Undrar då hur nylon står sig mot andra typer av plast, och vad är det då för plast på andra vagnar... Vad är "vanlig plast" för typ av plast då? Och varför skulle nylon vara bättre än något annat? Är nylon möjligen mer köldkänsligt än annan plast?

    Herregud, sitta och filosofera över plast... jaja... får väl skylla på bf+1 eller så...

  • Pixibelle

    glasbubblan: Ja du kanske kan hyra in dig på ett labb o testa tåligheten på nylon vs plast hahahhahahahah *s*

  • snart tre

    Öhrm - ursäkta, men menar de inte att nylonet sitter i tyget i vagnen (sitt- och liggdel alltså). Eller har jag fått det om bakfoten?

  • Pixibelle

    snart tre: Näe det är plasten som kallas för nylon *s* vi får skylla på grav hormoner o tristess det är ju otroligt tråkigt samtalsämne *asg*

  • Angel80

    Kunde inte låta bli att flika in, det kanske är kevlar el vad det nu heter, sådant material som är i skottsäkra västar, äh skämt åsido. Coola vagnar är det iaf.

  • glasbubblan

    Hehe... det här blev ju nästan riktigt roligt...

    "Allt det som ser ut att vara "plast" på chassit, är alltså "nylon", som förvisso också är en typ av plast."

    Hehhheeee det här kan ju bli riktigt djupt!

  • snart tre

    Kolla in Sandbergs (ggogla) taper - de har massa coola

  • snart tre

    Men herregud - ggogla..he, he... Var lite för snabb märker jag

  • snysop

    soffan, säger bara Engelska tapetmagasinet... svindyrt (från ca 500kr per rulle), men där hittar man allt. Även Sandbergs som snart tre tipsar om.

Svar på tråden Mötesplats för oss Bugaboo-ägare del III