• snysop

    Mötesplats för oss Bugaboo-ägare del III

    Här går det undan... Missade helt att den gamla tråden blivit för gammal!

    Här är länken till del II www.familjeliv.se/Forum-3-141/m4726225.html
    och i ts-inlägget finns en hel del info som flera av oss Bugaboo-ägare samlat ihop så läs gärna där först om ni undrar över om den går att köra i snö, vart den finns att köpa osv. Annars går det givetvis bra att ställa era frågor här!

    Hare bra gott folk!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2005-12-28 17:09:19:
    Del I: www.familjeliv.se/Forum-3-141/m3566486.html
    Del II: www.familjeliv.se/Forum-3-141/m4726225.html

    Ett urval av inköpsställen
    -------------------------------
    Stockholm - www.bonti.se
    Stockholm - www.simpleworld.se
    Stockholm - www.havenstockholm.se
    Stockholm - www.barnbutiken.net
    Stockholm - www.farmhouse.se
    Göteborg - www.storken.com
    Göteborg - Babyhörnan på Backaplan
    Göteborg - Workshop på Kungsgatan
    Mora - Ask&Embla
    Helsingborg - www.sagoslottet.com/
    Jönköping - www.1klass.se/
    Malmö - www.bonti.se
    Tyskland - www.pingpong-online.com/startside.htm
    Tyskland - www.kidsroom.de

    Officiell hemsida: www.bugaboo.com

    FAQ
    -------
    * Vid stadskörning så kör man lättast med de mindre svängbara hjulen fram.
    * Vid snö- och terrängkörning så vänder man styret (eller insatsen) så man kör med de stora hjulen fram. De svängbara hjulen låses.
    * "Bågen" (liftshandtaget) på Cameleon och Frog går att enkelt ta av.
    * Bugaboos egna åkpåse är avsedd för sittdelen, men kan fungera i liggdelen också även om det kanske blir lite trångt. Man viker överdelen bakåt till en kudde.
    * Fleecen på Cameleon är specialframtagen och har plast inuti sufletten och är därför vattentät och vindtålig.
    * Går att köpa ny fleeceklädseln och basklädsel till Cameleon. Fleecen kostar ca 1000 kr och finns i flera färger. Basklädseln kostar också kring tusenlappen.
    * Ny klädsel till Frog går också att köpa. Kostar också runt 1000 kr. Fleecen till Cameleon kan passa Frog. För mer detaljerad info, kolla i trådarna eller ring någon av återförsäljarna.
    * Handtaget på Cameleon är lite rörligt och det skall vara så.
    * Frog är första modellen av Bugaboo-vagnarna och är ett mellanting mellan de 2 nyare modellerna Gecko och Cameleon. Cameleon är bl.a större och högre än Gecko. Frog säljs tyvärr inte längre, men kan gå att få beg. via t.ex www.blocket.se
    * Om din Frogs liggdel lutar lite åt fothållet så är det normalt och det minskar om man pumpar hjulen ordentligt.

    Tips för Bugaboo-ägare
    ------------------------------------
    * Det är ett hål under "säkerhetsbandet" som sitter snett, kan vara bra att veta innan ni klipper bort det.
    * Trekantiga hängen från "Rätt start" som säljs av bl.a Babyland, Babyhörnan för 45 kr. Kan t.ex användas för att spänna fast filtar på sufletten samt för att hålla fast barnvagnsbanden (t.ex Filurerna).
    * Om ni inte redan har ett babyskydd så kan det vara bra att köpa Maxi-Cosi-adaptrarna för att kunna sätta babyskyddet direkt på chassit. Jättesmidigt för kortare shoppingturer.
    * När du får hem din Bugaboo-vagn, ta en titt på Bugaboo-märket på sufletten så att det är centrerat. Säkert inget jättevanligt "fel", men ack så irriterande.
    * Hos bl.a Babyproffsen så finns små ark med runda reflexklistermärken. Ligger oftast vid kassorna och kostar 10 kr för 4 små runda.

    Önskelista
    ------------------
    * Knoppar el. likn att hänga barnvagnsleksaker på.
    * Tvilling/syskonvagn!

    På gång
    -----------
    * Mugghållare?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-01-16 13:52:52:
    OBS! OBS! Ang Cameleons dåliga testresultat, läs från sid 66 och framåt eller någon av de andra trådarna som startats. OBS! OBS!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-01-17 12:22:45:

    OBS! OBS! Brev från Bugaboo ang Cameleon-testet finns i Lilla Sannas inlägg på sid 88! OBS! OBS!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-01-27 10:54:08:

    Cameleons färgkombinationer: www.breastfeedingexpress.com/bugaboo/cameleon_colors.htm

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-02-02 21:07:19:

    Bugaboos lösning och svar på testet i bl.a Vi föräldrar, DN mfl : www.familjeliv.se/Forum-3-141/m7119643.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-02-19 17:54:56:
    Extragrejer till Cameleon (tack 82an):
    Varukorg: 440:-
    Sittklädsel: 880:-
    Liggdelen: 665:-
    Madrass till liggdel: 775:-

  • Svar på tråden Mötesplats för oss Bugaboo-ägare del III
  • Liten i magen

    Halin:

    Har inte handlat där själv tidigare men har på många andra sidor sett folk som gjort det och som varit nöjda (alltså handlat allt möjligt därifrån, inte bara bugaboo).
    Har haft mejlkontakt med pingpong och ska ringa idag eller imorgon. När jag skickat mejl till den tysk/engelska mejlen har svar kommit samma eller följande dag men på den svenska mejlen får man vänta alldeles för länge. Råder därför att använda tysk/engelska mejlen så man slipper vänta.

    Än sålänge är jag nöjd med deras service, har fått bra och trevliga svar på mina frågor. Hoppas jag fortsätter vara nöjd efter jag beställt också!

  • Halin

    Liten i magen: tack för tipsen! Jag ringer dit så fort vi har bestämt oss för färg... Vilken färg ska ni beställa?

  • Liten i magen

    Efter mycket velande har vi bestämt oss för en helt sandfärgad. Kanske lite småtråkigt men vi tycker det är stilrent. Funkar inte med mörka färger hos oss så vi tog en ljusare. Hoppas på fler färger att byta till såsmåningom t.ex. turkos eller olivgrön som blir fint till sandbasfärgen.

    Lycka till med färgvalet, svårare än man tror!

  • Lilla Sanna

    Den där Cammen för 7000 vet jag vem som säljer tror jag iaf (inte jag) Den är HELT grön köpt från barnbutiken. Alltså inte stulen. Jag kan inte tänka mig att det finns ngn annan Filippa som har en svart Cameleon

  • snart tre

    Tillbaka från dagens promenad. Ser fler cammar här hela tiden. Dagens skörd var fyra inom loppet av tre kvarter, alla gråa med olika fleecefärg (gul, orange, beige och röd). Den med röd var helt klart snyggast.

  • isamamma

    Oooooooohhhhhh! Jag vill också ut och köra!!!!!!! Sörplar i mig att grå/röd är snyggast Nu får bara bebisen ta och titta ut så jag kan få gå på stan och flasha Bf är på fredag...

  • Lilla Sanna

    Jep en massa Cameleon ute på promenix. Mest grå bas. Nu har det flyttat in ett par i porten brevid med en Bugaboo Cameleon oxå. En grå med blå fleece Super kul....

  • Nuk

    Nu ska jag byta min Gecko från sitt till liggdel och köpa ståbräda, för nu är min bebis ute

  • JohPet

    Coola Maxi Cosi! Vi med helsvart bugaboo kan verkligen ge oss hän!

  • Blue Vapor

    Jaaaaa... jag hade velat peta på den ascoola isblå historien..eller athletic... eller nautica....

    Jag får hardcore-pimpa min svarta reflection istället då! *Letar fram strassen ur pysselhörnan....*

Svar på tråden Mötesplats för oss Bugaboo-ägare del III