Anonym (allvarligt) skrev 2011-09-21 07:56:08 följande:
Nej och åter nej, det är inte evolutionens gång. Då skulle det gått ganska dåligt för människan,..friskas barn får man inte i 15års åldern då många inte ens kan få barn då! Vi ska attraheras av ungefär jämngamla det är evolutionens gång, det är därför 14-15 åriga tjejer inte attraheras av "gubbar" på 45+ Evolutionens gång säger att 45+, ja då har man tur om man lever (bortsett från våra dagar med sjukvård, etc) Vi är däggdjur där båda individer tar hand om avkomman, och det under väldigt lång tid, och under tiden kommer ny avkomma etc..,
Så det skulle slutat illa om mannen lämnade sin partner och avkomma för en ny ung individ, Möjligheten att dom överlevde och förde hans gener vidare skulle vara mycket mindre, samma sak med den ny yngres avkomma eftersom hon snart skulle bli ensam med dom... Ska man se till evolutionen så får man se till alla bitar, i grunden har vi saxdriften att producera avkomma, men tar vi inte hänsyn till partnern och avkomman så förs inte generna vidare.
Allt under 18 klassas som barnporr , så oavsett om dom är äldre än 15 så kan han dömas för barn porr. Vi tycks ha en förmåga att tro att det alltid handlar om småbarn när vi läser om pedofil/barnporr.
Faktum är att många fall/fällande domar berör lite "äldre" barn.
Så tycker du det är ok att vara tillsammans med en person dömd för barnporr brott, ja då kan du tycka hans beteende är ok! Men inte annars, han har gjort samma sak men bara undgått att inte få en dom på sig..
Tack för ett utförligt svar! Det är inte min egna sambo detta handlar om, utan om en väninnas sambo. Hon mår mycket dåligt över detta då de varit tillsammans i 10 år, har barn och vad hon trodde ett bra förhållande.