Inlägg från: baby81 |Visa alla inlägg
  • baby81

    Uttal hos 4 åring?

    vittra skrev 2011-10-16 17:09:31 följande:
    TS dotter är ju inte ens 4 år fyllda utan är 3 år och har rimligtvis inte ens varit på 4-årskontrollen på bvc heller (där bla taltest görs som sagt och ev då att de skickar remiss om utvecklingen anses avvikande). Att en 3-4 åring kan ha svårt att göra sig förstådd hos andra är normalt, och de svårigheter på uttal hon fortfarande har enligt TS beskrivning ovan är också helt normala. Jag menar det är ju exakt de ljudkombinationer som barn i den här åldern brukar ha problem med. Det är inget som anses ovanligt eller avvikande på en 4-årskontroll.
    Förstår inte varför du är så negativt inställd till att barn ska gå till logoped? Går hon dit med sin dotter och de anser att det inte är något problem så får hon veta det. Är väl jättebra att barn får hjälp om föräldrarna är oroliga? Jag anser att det är bättre att gå en gång för mycket än för lite... Är ju för barnets bästa man gör det.
  • baby81

    Lightmamman: Alla barn har olika utveckling när det gäller språket. Det kan bero på många saker t.ex. födda sent på året. Jag tycker inte du behöver inte oroa dig. Tycker det är jättebra att ni har fått möjligheten att gå till en logoped. De är jätteduktiga på det de gör. Har samarbete med logopeder och talpedagoger i mitt jobb i skolan och de är väldigt måna om de barn de hjälper Glad

Svar på tråden Uttal hos 4 åring?