Inlägg från: ViTvåBlirTre |Visa alla inlägg
  • ViTvåBlirTre

    Gardin-problem ! Hjälp!

    vi har ett stort fönster med altandörr bredvid, e nog ca 3m i bredd. Vi har en kappa över ALLT. Ni måste ha väldigt lågt i tak om man måste "krypa" under kappan om den hänger över dörren.
    I vår förra lägenhet hade vi likadant med fönster o balkongdörr men hade då tre paneler. En på varje sida o en i mitten mellan fönstret o dörren, detta va faktiskt riktigt snyggt. Vi har inte d så nu för att vår lille katt gärna klättrar i gardiner så mitt andra förslag e nog d jag tycker bäst om! :o)

  • ViTvåBlirTre

    vi har oxå 2.40 i takhöjd o gardiner på 45cm o d ser inte fjuttigt ut, tycker jag. Man sätter ju inte gardinen ändå upp i tak. Har en kompis på 2 meter o han får kanske böja lite på huvudet när han går ut genom dörren.
    Kan förstå att d blir lite jobbigt med paneler när soffan står så.

    OM du inte ska ha gardin över dörren så sätt en snygg gardinstång (inte dom här gamla vita) med en kappa men bara över fönsterna, tror d ser dumt ut att ha en gardinstång över dörren som där inte e nån gardin på.

Svar på tråden Gardin-problem ! Hjälp!