3apåGång skrev 2012-01-14 09:26:00 följande:
Jag ammade nu då jag blev gravid, i och för sig bara en gång per natt men ändå. Jag har både läst och hört av bm att det ska vara helt ok. Kanske att man kan äta nån macka extra och tänka på att dricka bara.
Okej ja det låter ju logiskt.
astro skrev 2012-01-13 23:59:39 följande:
alla säger olika.
Jag ammade fortfarande Dex när jag blev gravid med Bella. Min BM sa att det var ok fast att jag måste sluta innan bebisen kom för mjölken skulle inte räcka.
Jag läste på om tandemamning och bildade mig en egen uppfattning.
Dex (3) tar fortfarande en och annan slurk, jag ammar Bella (snart året), är gravid, mår utmärkt. Fick inga dåliga värden när jag ammade Bella heller.
Jag läste en del om tandemamning med för någon vecka sen och det verkade ju supersmart, framförallt när jag har en historia av att början med amning för varje barn har varit ett rent helvete.
Ammade du båda när den nya var nyfödd och det funkade?