• Anonym

    Pappan avled....

    sextiotalist skrev 2011-12-04 10:10:51 följande:
    Verkligheten är krass, är det så att sonens inkomster, dotterns inkomster (dvs arv, pensioner och sådant) och sambons inkomster inte håller för att behålla huset, då måste de sälja. Ts skall inte betala för att huset skall finnas kvar.
    Precis vad jag sagt... Jag har oxå sagt att ts måste räkna med o betala hälften av driftskostnaderna o ev pappans del av lånet men ts slår ifrån sej o tycker det är "pappans" hus o att grabben har rätt o bo där ändå. Det funkar inte så... Grabben kanske måste flytta hem eller bli inackorderad hos någon annan för styvmorsan ska inte behöva försörja grabben från sina pengar.
  • Anonym
    sextiotalist skrev 2011-12-04 10:16:08 följande:
    Barnpensionen är till för att ersätta pappans försörjning, så barnpensionen skall, som du skriver, gå till barnens försörjning. Det betalas inte ut något underhåll från fk om det finns en pension från den avlidna föräldern
    Precis vad jag skrivit men ts har ändå inte "råd" att betala för allt grabben kostar o ts påstår att hon ska ge pengarna direkt till grabben, inte betala för hans del i boendekostnaden.
  • Anonym
    Anonym (vad händer nu??) skrev 2011-12-04 10:17:48 följande:
    var skriver jag att jag inte ska röra dem??  Ja just nu innan bouppdelningen görs så är det pappas hus.. inte barnens eller har jag fel??

    Får barnen barnpension så ska det går till deras levnasdkostnad. Men jag vet ju inte om de får de.. startade denna tråd för att förhoppninsvis få lite tips och råd vad som kommer att hända.

    Jag vet inte ens om barnen får banpension.. Jag vet inget förutom att jag KOMMER att försörja min son...
    Det är dödsboets och antagligen styvmammans hus. Du måste ansöka om barnpension, precis som jag skrivit innan. Har du skrivit ut/beställt ansökan för det? Bra att du kommer att göra det.
  • Anonym
    sextiotalist skrev 2011-12-04 10:27:05 följande:
    Självklart skall inte sambon betala en massa för hennes exsambos barn. Men barnen skall inte betala för att hon skall behålla huset.
    Om jag skall vara riktigt krass, så om huset är belånat och mycket av husets kostnader ligger i lån, och inte sambon fixar dessa lån på egen lön, så tror jag inte att banken tillåter denna ägandeform. Det är så tufft idag. Jag tror inte banken ser barnpensionen och ev inackoderingstillägg som säker inkomst.
    Hur menar du att ungarna betalar för att hon ska behålla huset om ts/grabben betalar hälften av driftskostnaderna samt pappans ev lån/amortering? Huset köpte dom för 3 månader sen så det är troligt att det inte har något värde utan att det blir en förlust att sälja, vilket minskar barnens ev. arv efter farsan.
  • Anonym
    Anonym (vad händer nu??) skrev 2011-12-04 10:28:47 följande:
    om pappans sambo vägrar prata med mig.. hur ska jag kunna betala henne?? Jag ger givetsvis pengarna till min son då jag kan föra över direkt till honom redan nu och han kan ge vidare..  Eller hus ska jag göra då hon vägrar träffa och prata med mig??? Ska jag åka upp och lämna pengarna i handen till henen sen hem igen?

    Nu orkar jag knappt protestera att ni vrider och vänder på mina ord.

    Tusen tack för alla snälla ord och råd.. Jag kommer att ringa en jurist imorogn för att få råd och stöd.
    Seriöst, hur kan du fundera på o låta grabben bo med en människa som vägrar kommunicera med dig o som vill adoptera din son??? Låt han bo hos sin kompis istället o betala dom en skälig hyra plus mat! Jag försöker hjälpa men du ser bara negativt på vad jag skriver. Antar det är chocken som gör dej känslig o det förstår jag. Jag är ingen "mjuk" männska utan säger vad som gäller rakt ut o då kanske jag uppfattas som elak.
  • Anonym
    sextiotalist skrev 2011-12-04 10:32:52 följande:
    Jo att nu skall banken bevilja att lånen får vara kvar hos exets sambo. Om de inte har en försäkring som gör att halva lånet skrivs av (det finns sådana försäkringar).

    Ja, tyvärr kan det bli en förlust på barnets arv, så är det tyvärr. Det är inte alls ovanligt att just förlustaffärer är efter dödsfall och skilsmässor.
    Lånen kan inte bli sambons till 100%... O barnen går antagligen med förlust hur man än vänder på det.
  • Anonym

    Visst kan väl en gymnasieelev få inackorderings-bidrag om han går i skolan på icke pendlingsbart avstånd? När du nu blivit enda vårdnadshavaren och han bor så långt bort från dig, så kanske det går att söka det bidraget så att han kan gå kvar på sin skola?

  • Anonym
    Anonym skrev 2011-12-04 10:37:06 följande:

    Visst kan väl en gymnasieelev få inackorderings-bidrag om han går i skolan på icke pendlingsbart avstånd? När du nu blivit enda vårdnadshavaren och han bor så långt bort från dig, så kanske det går att söka det bidraget så att han kan gå kvar på sin skola?


    Inackorderingstilläg kan han bara få om barnet är skriven hos ts och om utbildningen han går inte finns där ts bor.
  • Anonym
    Fyrbarnsmorsa skrev 2011-12-04 10:37:31 följande:
    När min pappa dog så ärvde jag hans del i huset,alltså halva huset och mamma hade sin halva kvar.
    Kruxet var att lån ärvs inte så hade inte dom haft låneskydd så hade hon ärvt alla lån fast bara ägt halva huset.Tur är ju att jag älskar min föräldrar och skrev såklart över min del av huset till mamma.
    Hade det däremot varit nån annan än min mamma som bott där så hade jag ju aldrig skrivit över min del.
    Det är en djungel så ta hjälp så det blir riktigt från början.
    Nej du, hon hade inte kunnat ärva hans lån. Däremot hade ni fått flytta eftersom banken hade krävt att lösa in huset för att få betalt.
  • Anonym

    är det sonen som är 13 eller 16 år?
    för om han är 16åringen så finns gymnasium där man kan bo själv eller han kanske kan bo själv/inneboende?
    finns inte farföräldrarna i sthlm? 

Svar på tråden Pappan avled....