Varför tror du att du skulle rädda Andra i en extremsituation?
Det startas trådar till höger och vänster som går ut på olika dileman. an kan välja att rädda sit eget barn sit husdjur okända barn och allt mellan himmel och jord.
Den röda tråden i dessa är att det handlar om extremsituationer brinnande hus etz.
Folk skriver om hur dom minsan skulle byta plats med viltfrämmande 12 aringar trots risk för eget liv och livslanga men vid banköverfall och att om man inte gör det är man en otäcking osv.
Vad får er att tro att ni skulle handla på detta mycke onaturliga vis i en situation där man inte har nagon tid att fundera igenom saker utan maste handla på ren instinkt? Folk som i vanliga fall inte klarar av att säga till en annan mäniska att flytta sig sa en handikappad kan ta sig förbi eller fråga om hjälp med något för att dom inte törs?
Helt ärligt jag tror inte att det är mer än önsketänkande från dom aldra flesta ni skulle så gärna vilja vara hjältar men kan inte ens ryta ifrån när ett barn blir jagat av fyra större ungar.