Inlägg från: tjej87 |Visa alla inlägg
  • tjej87

    jag får inte hosta för min katt

    IceJossan skrev 2011-12-14 12:25:53 följande:

    Jag tror att du har missuppfattat det ljud hon gör helt enkelt. Om hon purrar som du säger så betyder det enbart att hon är glad och det är dig hon talar om det för. Många katter purrar/kurrar/knorrar ett "god morgon" när man petar på dem när de vilar och vid andra tillfällen då katten är glad och vill involvera dig i sitt goa humör. Vissa katter kurrar oftare än andra beroende på hur pratiga de är, för det är ett sätt att prata.


     



    ">I det här videoklippet hörs två katters mysiga knorrande mellan jamningarna.


     


    Varje gång en katt knorrar så åt en så kan man gott känna sig lite extra glad eftersom det är en slags ömhetsförklaring man får av katten.


    Ja, en katt som vi hade förr purrade alltid när man släppte in henne. Precis som att hon sa "tack för att jag fick komma in" och så strök hon sig mot benet också. Supergulligt :)
Svar på tråden jag får inte hosta för min katt