Inlägg från: Anonym (sugen!!) |Visa alla inlägg
  • Anonym (sugen!!)

    Nacho chips eller "vanliga" chips?

    Jag vet  att det är ganska onödigt att fråga, för det kommer ni förmodligen tycka..

    Men vad är minst onyttigt att äta på kvällen/helgen? Nachochips (med kanske creme fraiche/gräddfil och tacokrydda, eller tacosås) eller vanliga grill/sour cream & onion chips etc. ( med typ en dipp på gräddfil med en färdigköpt påse dipp)??

    Jag undrar lite mest för att jag är så gottesugen JÄMNT! Jag försöker (och lyckas rätt bra) med att inte äta chips och godis så ofta (vi äter de på helgen) men ibland faller man för frestelsen på kvällen.. Jag blir alltid sugen på kvällen. Under dagtid klarar jag mig hur enkelt som helst, utan sånt.. Jag kan bli sugen på cola eller liknande, men då dricker jag vatten (kolsyrat ibland med smak) för att få det att försvinna. På kvällarna har jag fått för mig att det är mindre onyttigt att äta Nachochips och cremefraiche (lätt creme fraiche) med tacokrydda som dipp till.. Än vanliga chipspåsar med en färdig dipp och gräddfil..

    Jag brukar äta grönsaker (morötter, paprika, blomkål och gurka) med dipp också, det är fruktansvärt gott! Men då blir det färdig dipp ..(OLW/ESTRELLA påsdipp, =rätt onyttigt?)
    HUR GÖR NI? VAD VÄLJER NI? 
  • Svar på tråden Nacho chips eller "vanliga" chips?
  • Anonym (sugen!!)

    TACK! Jag skulle inte tro att grönsaker är så gott att dippa i tacosås? Eller har någon provat?

    Smet gjort på majsmjöl lät egentligen väldigt onyttigt jäntemot skivad potatis.. Men jag vet egentligen ingenting.

    Jag skulle vilja gå ner ungefär 8-10 kg i vikt.. men mitt j*vla sug efter godsaker går inte bort, det försvinner verkligen aldrig. Nu är detta inte det tråden handlar om (JO EGENTLIGEN) men har ni tips på hur man kan gå ner i vikt, utan att skippa allt gott?
    Jag försökte mig på LCHF, men det var bara att glömma.. Jag kan inte äta mat och "njuta" utan pasta,ris och potatis.. Jag skulle däremot kunna göra tvärt om ;)

    Jag bryr mig inte så mycket om, om det är ett "bra" sätt att gå ner i vikt.. jag vill bara bli smalare.. FORT helst. Men jag antar att det inte är så enkelt, för då skulle väl alla göra så som vill gå ner.
    Jag har fått barn för 7 mån sen, så det hänger lite på det. Jag "åt upp mig" när jag slutade amma.. och jag vill mer än gärna få bort det, komma i vanliga jeans ( det är min dröm). Jag hade innan graviditeten xxs (förmodligen alldelles för litet för min ålder) men jag skulle vara sååå glad om S passade utan att bullmagen klev utanför upp vid kanten. Och jag skulle gärna vilja andas ;).

    Ni förstår sääkert vad jag menar. Jag är ju knappast ensam om problemet.. Men f*n så illa man mår, av att ständigt se sig själv i spegeln och bara vill krossa den. Jag vill (om jag bara kunde) göra vad som krävs för att få bort detta fett..
    Hade jag råd hade jag fettsugit och opererat (onödigt!! Jag är inte särskillt gammal.. 18 år) hade jag tid, hade jag förmodligen tränat flera gånger i veckan, och hade jag orken och viljestyrkan hade jag gått på diet och tränat ordentligt.. Men orken finns inte, lusten finns.., MEN BARA PÅ KVÄLLARNA :O 

  • Anonym (sugen!!)
    Kimona skrev 2011-12-14 23:15:54 följande:
    Popcorn du gör i kastrull är onyttigare än grönsaker med dipp men nyttigare än de flesta andra snacks, t.o.m micropopcorn.
    Bra tips! Då äter jag hellre grönsaker och dipp, dessutom med ganska bra samvete :)
  • Anonym (sugen!!)
    Kimona skrev 2011-12-14 23:38:06 följande:
    Japp :) fibrer och vitaminer och så lite fett som smörjer tarmarna. Perfekt
    Jag kan inte såntdär.. Men grönsaker är nyttigt, det vet jag! :) Och gräddfil känns inte jätteonyttigt - vispgrädde är ju mer "fett" och matlagningsgrädde med.. Och matgrädde använder vi ialla maträtter vi gör med grädde.. Vilket är många.
Svar på tråden Nacho chips eller "vanliga" chips?