• Shitzu

    geeez DB Schenker!

    Först måste man skriva in en massa på hemsidan.
    Längd bredd..osv
    Sen måste man dessutom betala direkt också..
    Sen måste man plocka fram skrivaren och skriva ut adressen...
    Sen måste jag paketera om paketet eller KÖPA ett av deras paket!
    dessutom är frakten dyrare!
    *suck*
    Shit asså, på posten kan man bara tejpa ihop en vanlig plastpåse, man behöver inte skriva ut nåt, sen går man dit och säger jag vill skicka det här, sen betalar man o går hem.

    Nu är frågan, är det värt att gå hela den långa vägen och göra det enkelt på posten eller ta den korta vägen och krångla och betala dyrt med schenker? 

    geeez.. 

  • Svar på tråden geeez DB Schenker!
  • Shitzu

    här finns ett ombud nära. jag ringde och fråga om jag kan skicka o då sa han att jag måste gå in på hemsidan o göra klart allt först.
    så en uppgift blev till tre.. fyra... fem... sex... till slut gav jag upp när det visa sig att utöver krånglet med att skriva ut och betala frakten så måste man också köpa emballage  

  • Shitzu

    ok men det måste vara hårt och "det är viktigt att det yttre emballaget är större än varan så att ett mellanskikt som fixerar varan får plats"
    jag mena vem gör det!? 

  • Shitzu
    Virriga Vera skrev 2011-12-16 20:01:40 följande:
    Den som vill försäkra sig om att det kommer fram oskadat?
    Nej inget sådant stod. Utan bara att såhär måste det vara. Men hos posten duger det minsann med plastpåsar. Då tolkar jag det som att posten är skickligare än schenker på att hantera sina varor. 
    Alltså som att schenker är vårdslösa galningar haha.. det var iaf min första tanke eftersom det var så noga med paketeringen. 
Svar på tråden geeez DB Schenker!