Inlägg från: Adamama |Visa alla inlägg
  • Adamama

    Bygger eget dockhus. Tips om bra färg??

    Schabloner för fönster är svårt. Men man kan göra med hjälp av vass kniv, typ tapetkniv och plastfilm, typ overheadblad eller plastfick.

    Men det är enklare att tejpa tror jag. Med maskeringstejp och linjal kan du tejpa upp runt omkring det som ska målas. För att få skarpa linjer och itne riskera att färgen åker in under tejpen målar du med samma som bakgrundsfärgen första gången. Alltså vitt om huset är vitt. Sedan när det torkat målar du med fönster färgen och tar bort tejpen när det torkat.

    Eller att måla på frihand. Om du ritar med blyerts och linjal direkt på huset och så försöker du fylla i med färgen. Det som kommer utanföra kan du korrigera i efterhand. T ex skrapa bort med kniv när det torkat eller helt enkelt måla över med bakgrundsfärgen. 


    ♥ tvåbarnsmamma på god väg att bli trebarnsmamma ♥
  • Adamama

    Tomten!? Nej, den får inte våra barn tro på. Jag vill att de säger tack till mig.


    ♥ tvåbarnsmamma på god väg att bli trebarnsmamma ♥
Svar på tråden Bygger eget dockhus. Tips om bra färg??