• Linyana

    Rädsla inför förlossningen =(

    Så, jag är i vecka 20 nu och börjar tänka jätte mycket på själva förlossningen, kollar på videos och förstår att för vissa gör det SVINONT, och för vissa säger det bara ”plopp” sen är bebisen där. 

    Jag vet att det är en omöjlig fråga att ställa ”Hur ont gör det, EGENTLIGEN” ? ända jag kan fråga är hur ont gjorde det för er ? Tog ni bedövning ? Hur gick det till, berätta gärna! 

  • Svar på tråden Rädsla inför förlossningen =(
  • Linyana
    LiNdA med SaBiNa o JoPPe skrev 2012-01-06 23:26:38 följande:
    Hur ont det gör?
    Så ont så jag skrek att jag bara ville dö.
    Det gör så ont så man är helt veck i huvudet och bryr sig inte om vad som sker runt omkring.

    Jag tog ryggbedövning första gången och då försvann all smärta.

    Andra gången fick jag klara det med lustgas, funkade....men det gjorde ju fortfarande jääävligt ont.

    Skulle dock göra om det eftersom lyckan över ett barn är större. 
    Varför kunde du inte ta ryggbedövning med det andra ? 
  • Linyana
    05091112 skrev 2012-01-06 23:31:05 följande:
    Det gör ont. För de flesta. Men det är en smärta som är väldigt svår att föreställa sig, om det ens är möjligt.

    Jag har fött 3 barn vaginalt med endast lustgas.
    Med de två första var jag i chock över att smärtan var så påfrestande och att den satt i ryggen.

    Med min tredje satt värkarna i magen och de var mycket lättare att kontrollera men det är klart de gjorde ont också.

    Mitt bästa tips är, när värkarna kommer så försök att inte spänna dig , försök att inte bli rädd. Det är lätt att säga såhär, men när värkarna startade med 3an så stod jag och intalade mig själv att INTE spänna mig för det gör så mycket ondare då.
    Öva andning, man behöver inte psykoprofylaxandas . Det finns något som heter dykningsmetoden tex.

    Sen finns ju ryggbedövningar och de flesta jag känner som fått dessa har tyckt det var skönt med en riktig paus =)

    Lycka till, du har världens största grej framför dig! 
    Tack så mycket, detta hjälpte =) 
  • Linyana
    Mary Jo skrev 2012-01-06 23:39:57 följande:
    Det var fruktansvärt. Det gjorde sjukt ont och för att inte tala om efteråt eftersom att jag sprack så mycket och tappade mycket blod.
    Jag fick total panik och bara skrek och allting blev svart när det gjorde som ondast.
    Men då var det lixsom inget mer med det. Man får sån fin belöning. En underbar liten bebis.  
    Hann bara med lustgas eftersom att det gick fort.

    Mitt råd är att försöka att inte spänna dig,andas lugnt fast det är svårt..

    Nu är jag gravid med nr 2 och kommer be om planerat snitt. Jag är för rädd helt enkelt. Men jag hoppas att mitt snitt blir en bra upplevelse  
    Får man be om planerat snitt om man är... LIVRÄDD ? 
    Vissa jag pratat med det om säger att man får bara göra det i komplikationer.
    och vissa säger "vill du ha barn, Föd det naturligt" =/  
  • Linyana
    Mary Jo skrev 2012-01-06 23:45:53 följande:
    Ja,såklart får man alltid be om snitt men dom vill ju oftast att man föder vaginalt om det går.
    Min förlossning ser väl helt ok ut i papprerna förutom bristningen och mina komplikationer som jag har 2 år senare men för mig så var det traumatiskt och hemskt och jag hoppas verkligen att jag får bestämma över min egen kropp och att ingen försöker hindra mig. Jag ska luta mig mot hälso och sjukvårdslagen  om dom krånglar.  
    Tack så jätte mycket, förinformation vart jag kan vända mig också. Ska ta upp om snitt 
    med min barnmorska när jag träffar henne nästa gång också =)  
  • Linyana
    mia83 skrev 2012-01-06 23:54:08 följande:
    Alltså, det är ju hemskt individuellt. Men för mig så gjorde värkarna mest ont. Första gången visste man ju inte vad man skulle förvänta sig, så vi åkte in redan med förvärkarna (kom var 5e minut, kändes som stark mensvärk och klingade fort av). När vi kom till sjukhuset stannade det av, så vi fick åka hem. Och väl hemma fick jag helvetiskt ont (vi bodde tre trappor upp och trapporna satte igång det båda gångerna). Kunde inte sitta, inte ligga, inte slappna av, bara gick runt och ojade mig och skrek typ. Vi åkte in igen och det hade kommit igång så vi fick ligga kvar. Fick skäll för att jag inte använde mig av andningen, var inte intresserad av det alls, ville bara ha smärtlindring. Fick både lustgas och epidural. Och då blev det helt okej kan jag säga. Sen när själva krystningen kommer så är det faktiskt inte så farligt. Visst vrålar men, men för det första har man ju lustgasen som hjälper att trubba av det värsta (eller i mitt fall, nästan fick mig att svimma för jag tog för mycket), men sen får man ju en sån adrenalinkick, och det är mest en häftig upplevelse. Men sen efteråt så svider det nåt överjäkligt (men dom kör med bedövningsspray) och så är ju inte krystandet klart när du fått ut bäbisen utan 'trycket' släpper inte förrän du fått ut moderkakan också (efter en krystning till ungefär. )Efter barnafödandet så har du eftervärkar i några dagar och dom känns också liknande värkarna (men du får tabletter som hjälper) och detta känns särskilt när du ammar.
    Men helt ärligt, barnafödandet var absolut inte så illa som jag trott( var själv väldigt förlossningsrädd), efteråt känns det som du skulle kunna trycka ut tio ungar till.
    Och andra gången var det inte alls så farligt, andades igenom smärtan då (det hjälper faktiskt!) och var hemma ända till krystvärkarna, då fick vi bråttom in =)
    Hoppas det går bra för er, lycka till!
    Jag har hört att vissa sagt att värkarna gör ondare än själva krystandet. 

    Jag kommer be om ryggbedövning, lustgas och det man kan ta i puppan då man krystar ? 
    Eller alldeles precis innan, tror dom bedövar livmodern =) 
  • Linyana
    Linyana skrev 2012-01-06 23:23:55 följande:
    Så, jag är i vecka 20 nu och börjar tänka jätte mycket på själva förlossningen, kollar på videos och förstår att för vissa gör det SVINONT, och för vissa säger det bara ”plopp” sen är bebisen där. 

    Jag vet att det är en omöjlig fråga att ställa ”Hur ont gör det, EGENTLIGEN” ? ända jag kan fråga är hur ont gjorde det för er ? Tog ni bedövning ? Hur gick det till, berätta gärna! 
    Hur många av er har gjort planerat snitt pga rädsla ? Jag var uppe till klockan 5 på morgon, 
    började gråta och känna panik  för att föda vaginalt. 

    I mitt förlossnings brev vill jag skriva att jag först vill känna hur smärtan känns under värkarna,
    och hur jag känner och reagerar. om jag absolut inte vågar eller känner att jag inte kan, så kommer
    jag inte kunna och vill då att dom ska förstå om jag ber om att bli snittad. men jag vill försöka föda
    vaginalt. men, ja =(  
  • Linyana
    Lady32 skrev 2012-01-08 20:47:15 följande:
    Du bör kunna avtala med barnmorska och läkare att du först ska få prova föda vaginalt, se hur det känns, hur just du upplever det hela osv, men att ni har sk. "snittberedskap", dvs. att om du säger stopp och inte vill längre, så blir det inget snack om saken, utan alla är beredda på att det då istället blir ett kejsarsnitt. Detta har ni alltså avtalat i förväg i så fall. Fast det räknas då som ett "akut snitt", och inte ett planerat. Jag är själv inne på detta alternativ; velar mellan vaginalt + snittberedskap, eller planerat snitt. Ska ha mitt 3:e barn om ca 3 månader.
    Hur känns det för dig ? varför vill du kanske göra planerat  ? 
Svar på tråden Rädsla inför förlossningen =(