• liji77

    Min 3åring är gul

    Tänkte bara rekomendera dig om att ta en titt på urin och bajset. Är urinet mörkare eller/och är avföring ljusare? Det är troligtvis något man kommer att fråga om på VC. Hur mycket klåda har din son. Är ögonvitorna gula. När man har sådana besvär, så är det levern som strular.

    Om njurarna strular så är det mer att man samlar på sig vätska i kroppen. Så har din son gått upp i vikt?

    Det är jätte bra att du låter sonen träffa läkare. Oftast kommer sjukdom i lever eller njurar smygande, så man tänker inte på symtomen först. Tänk inte på att det gått en stund innan du sökt läkare. Det brukar vara så.   

  • liji77
    mithrandil skrev 2012-01-15 20:31:27 följande:
    Tack! 
    Ja, urinen är mörkare och luktar pyton. Avföringen är också annorlunda färgad, oftast är den beige (typ som spädbarns fast ändå inte riktigt den senapsfärgen) ibland är den ljusbrun, ibland orange och ibland grön. Har inte direkt jättemycket klåda överlag men ibland har han väldigt mycket. Äter tavegyl mot just klåda i samband med allergi så eftersom alla dessa symtom han har även stämmer in på hans allergier har jag aldrig tänkt på det utanför allergisynpunkt.

    Tycker inte det ser ut som om han lagt på sig. Men ibland blir man ju "hemmablind". Jag har tex inte själv lagt märke till hur gul han varit på samma sätt som andra har gjort. Ögonvitorna ser vita ut i mina ögon iaf och min mamma tyckte också de såg vita idag när jag frågade. 
    Det är jätte lätt att vara hemmablind. Oftast kommer gulheten smygande. De flesta som blir själva gula tänker inte på det, utan det är ofta någon utomstående som påpekar gulheten.

    Det är inte kul när ens barn inte mår bra och det är inte lätt att ta det lugnt och avvakta.

    Du får helt enkelt vänta tills du får provsvar av läkaren. Det enda jag kan rekomendera är att du kolla upp din sons mediciner. Vissa läkemedel kan ge leverpåverkan.

    Det bästa är ju om man har så mycket på "fötterna" som möjligt när man träffar läkaren.

    Din sons symtom: mörk urin, annan färg på avföringen, gul hy, klåda (har han mer klåda nu när han är gul?), trötthet. Hur är det med aptiten? Har han medicin som kan ge honom dessa problem?

    Låt läkaren beställa blodprover. Beroende på vad de visar. Ska din son träffa en specialist? Eller finns det en förklaring till hans symtom som gör att inga åtgärder behöver göras.         
  • liji77
    Bonsaiii skrev 2012-01-16 19:54:32 följande:
    Googlade och fick fram lever cancer!!!
    www.cancerfonden.se/sv/cancer/Cancersjukdomar.../

    Hoppas och håller tummar och tår att det INTE är så.

    Lycka till!!!
    Nä, det är väl inte så upplyftande, fast du säkert menar väl. I övrigt så är det ingen idé att spekulera sjukdomar i nuläget. Pojken måste utredas och sedan får läkaren ställa diagnos efter resultaten. Först efter det får man som förälder börja samla information.
  • liji77

    Oj, vad jätte tråkigt att det blev sådan flopp! Hmmm jag vet inte vad jag ska säga. Åka till akuten är igentligen inte den bästa idén. Själva tanken med att åka till akuten är att man mår akut dåligt. Din son har inte insjuknat akut och han behöver träffa en erfaren medicin läkare. Inte en stressad underläkare på akuten. Med tanke på att din son inte insjuknat akut blir antagligen väntetiden lång. Så vad ska du göra?

    Du skulle kunna ringa till barnakuten och höra med dem.  Ja, hör med dem. Annars så får du vänta till i morgon och ringa VC. Då vet de om proverna behöver tas om.

    Vilken super flopp till undersköterska. Om hon misslyckas får hon väl vända sig till någon kollega.

    Det är typiskt att det ska strula. Tyvärr är du ju inte ensam om att uppleva att läkaren inte han med er.     

  • liji77
    mithrandil skrev 2012-01-16 21:42:53 följande:
    Jag vet inte om de tar emot oss på barnmott. Den ligger i en annan kommun. Men det gör förvisso barnakuten också, fast vi tillhör den barnakuten eftersom vi inte har någon egen.

    liji77: hade inte tänkt åka till barnakuten nu. Utan då snarare imorn på dagen. vet att man kan ringa och prata med dom och få "tidsbokat besök" om det är på dagtid. Har gjort det tidigare när det gäller dottern och hennes astma. 

    Vi har 9mil till närmsta barnakut och lika långt till barnmott fast den ligger åt andra hållet. 
    Jag får ringa runt och fundera på vad som är det bästa alternativet imorn. Idag kan jag ändå inget göra. 

    Vet du. Jag skulle först ringa till VC och kolla hur det är med proven och sedan ringa till barnakuten. Det är ju toppen om man kan boka tid. För om proverna är tagna, så är det svårt att säga vilken läkare som är bäst.
    Det finns som tre alternativ. Först att läkaren på VC får provsvaren och skickar remiss till "rätt" läkare. Det andra är att proverna tas på akuten, men det finns ingen specialist att tillgå, så de får skriva en remiss. Eller så tas proverna på akuten och en specialist finns att tillgå. Det där vet ju personalen på barnakuten. Men visst, om du åker till barnakuten och prover tas där, så lär ni få träffa en specialist snabbare än mot att läkaren på VC skickar en remiss.

    Dilemma, dilemma. Man vill ju träffa en expert på en gång. Men så är det ju tyvärr inte. Du verkar vara en mamma med fötterna på jorden. Det är bra. Behåll dem där. 
  • liji77
    mithrandil skrev 2012-01-16 22:01:18 följande:
    liji77: eller så gör jag det lätt för mig själv och ringer till hans allergiläkare så får hon ta ställning till vad jag ska göra. :)
    Om inte annat så kan ju den läkaren veta vart ni ska vända er, så tanken är inte dum.
  • liji77
    mithrandil skrev 2012-01-19 21:25:09 följande:
    idag har vii varit på barnmott.
    Läkaren var inte oroad. Hon tyckte inte han var speciellt gul och sa att hon tyckte han var pigg och glad.
    Vet inte riktigt om jag håller med om pigg och glad, men så säger de alltid när vi är och träffar läkare.
    Gick bättre med provtagningen idag så nu är det bara vänta och se.

    Doktorn trodde iaf inte att det skulle vara någon större fara. Hon tyckte väl som han vi träffade sist att han borde varit gul även i ögonvitorna.

    Tack för alla råd och för att jag fick prata av mig. 
    Jag har träffat dem med jätte gula ögon, jätte gul hy och svullen mage. De har varit mycket sjuka i sin lever. De jag tänker på är mycket trötta och sega. Som personal märker man skilland på trött och trött. Även ett svårt leversjukt barn blir segt på ett sätt som läkaren kan se skillnad på.

    Toppen att proverna gick bra att ta. Ta nu ett djupt andetag, andas ut och rätta in dig i vilo läge. För nu är det bara att vänta på svaren. Nu har du gjort det du kan. Nu får läkaren ta över. 
Svar på tråden Min 3åring är gul