Vi ska på våran första visning av radhus/bostadsrätt tips o råd tack!
Hej!
Vi ska på våran första visning snart av ett radhus som är en bostadsrätt, av bilderna att dömma så är vi väldigt intresserade, men har ju hört att bilder kan luras rejält. Så självklart får vi ju bilda oss en uppfattning när vi kommer dit.
Vad är det man bör tänka på när man går på visning? Jag har läst att man absolut inte ska avslöja för mkt om sig själv till mäklaren, alltså vad för ekonomiskt "tak" man har och när man eventuellt kan flytta in osv. Stämmer det?
Allt är renoverat o fint, det är dessutom byggt 1991, så inte jätte gammalt.
Dock är badrummen inte gjorda något på sen det byggdes. Det är plastmatta i båda två på golv o väggar, alltså inte kakel. Vad bör man tänka på där? Behöver man kanske besiktiga badrummen för att kolla efter mögel?
Vad jag har läst mig till så sköter bostadsrättsföreningen utsidan och luftvärmepumpen och vattnet. Insidan är helt vårat eget ansvar. Därför jag tänkte på besiktning om eventuella fuktskador i badrummen.. Eller räcker det för oss att titta, känna o lukta?
Vi har en bekants bekant som är styrelseledamot i föreningen, så sen om vi är intresserade o vill gå vidare ska vi ringa den personen och får lite mer information, har läst mig till att man ska kolla upp föreningens ekonomi osv.
Sen har vi en bekant som bor i området (men inte i föreningen) som säger att dom radhusen brukar ligga på 50 000 kr mindre än vad utropspriset är nu, kan man med o lägga ett lägre bud än utgångspriset till att börja med?
Det som dom gjort för att eventuellt höja värdet i lägenheten är ny spis (dock en med "gamla" plattor" på), kyl, frys o tvättmaskin, samt nya laminat golv i hela lägenheten. Men vitvarorna vad vi har sett på bilderna, är av "enklare" sort och inga fancy grejer.
Dom har heller ingen riktig altan, som dom andra radhusen har, utan bara lite plattor på baksidan.
Men annars är den fräsh och fin.
Jag vill gärna suga åt mig av era erfarenheter och kunskap om att gå på visning, vad man ska kolla efter? Vad man ska ställa för frågor? Vad man inte ska avslöja..
Tacksam för råd o tips!