• Alecto

    Assistansbolag och anhörigassistenter!!!

    Jag lägger till i favoriter!

    Vi skall söka assistans för vår kille - väntar bara på läkarintyget plus finputsning på själva ansökan.

    tänkte på det här med föräldra ansvar - vad räknas som det?   

  • Alecto
    millchan skrev 2012-02-22 18:58:58 följande:
    Hej och välkommen in i tråden!
    Får man vara nyfiken och fråga vad erans son har för diagnos och vilka svårigheter han har och hur gammal han är!?

    Kan nog inte heller säga exakt vad som går under förädrar ansvar men vi har ju fått timmar för många blöjbyten, av och på klädning, matning, förberedning av mat, kommunikation, motoriska svårigheter!
    Om man kollar på min son så borde han ju ha slutat med blöja för länge sen han blir snart 6år, men vi är långt ifrån att sluta känns det som! 
    Det jag vet är att vid 12års ålder försvinner allt föräldrar ansvar som fk räknar det, dock har vi ju fortfarande ansvar för våra barn ändå!
    Men en 12åring ska kunna klä på sig och av, duscha sig, tvätta händer, prata/kommunicera, äta själv mm!
    Sen ser oftast en 12åring faror så vi tog ju upp att våran son inte ens vet vad faror är när vi gjorde ansökan och läkaren skrev det i intyget också!

    Ja lite fick jag ju ner men kanske nån kans skriva mer specifikt!        
    Vi har precis fått reda på att det kalls Polymicrogyri vilket om jag förstått det hela rätt är att hans veck på hjärnan är mindre. Han har en hjärnaskada som hämmar honom fysiskt, psykiskt och motoriskt samt att han saknar oralmotorik så han sondmatas via knapp på magen.

    Han är 2½ men kan inget själv - han sitter inte, vänder sig inte, inget tal, ingen kommunikation, han kan inte hålla huvudet, han har även förändringar i hjärnan som tyder på EP, 
    Eftersom han inte sväljer och inte heller har direkt någon hostreflex måste vi hålla koll på honom om han hostar slem alt kräks på nätterna för det kan hamna fel utan att han märker det. Han rör sig inte när han sover vilket oxå ökar riskerna för kvävning när han sover och kräks.
    Han behöver hjälp med ALLT och kommer med största sannolikhet alltid behöva det.    
  • Alecto

    Vi skall träffa det assistansbolaget vi har kontaktat på onsdag - allt är klart annars i form av ansökningar och läkarintyg osv.

    Nu skall vi bara få skickat in korttidsboende ansökan och förnyelse om vårdbidraget med... Jag vet att man riskerar att tappa vb om vi blir beviljade assistans men om det drar ut på tiden med assistansen vill jag inte ha något glap på vb utbetalningarna.

    Det är så tufft och ingen som inte är i samma situation kan förstå! Ibland blir jag så trött på folk som uttrycker sig klumpigt och dumt... jag har inte valt Linus - jag valde ett barn och fick en Linus.      

  • Alecto

    Håll tummarna för oss i morgon - dags för möte med assistansbolaget!

    Liten får följa med - skall vabba i morgon för han är rosslig och lite halvkass... 

  • Alecto

    Vi skulle besöka dom - det är lättare på ett sätt eftersom de finns inne i Göteborg och vi bor utanför.

  • Alecto

    Hej hopp

    Behöver lite tummar tills på torsdag - då kommer FK för att bedöma om vi skall få assistans eller inte.

    Har skickat in ansökan med vår beskrivning samt läkarintyg och allt sånt - det dom vill ha mer är antal timmar vi lägger ner och jag tycker det är skitsvårt!!

    Hjälp emottages med tacksamhet - hur mycket tid lägger ni ner? Han kräver ju passning 24/7 men samtidigt behöver vi inte stirra på honom men hela tiden vara nära.

          

  • Alecto

    vi har varit i kontakt och skall gå via ett assistansbolag men tyvärr har vi inte hunnit få till en "dejt" - däremot har vår kontakt läst igenom ansökan och tycker den är bra vilket är skönt.

    Det är ju hela dygnet men inte aktivt - men ändå är det eftersom ett öra är konstant på helspänn...   

  • Alecto

    Det gick bra igår tror jag - det är ju ett första möte där allt skall sammanställas och sen gås igenom och bedömas så vi får se vad resultatet blir.

    En fråga till er som har assistanstimmar och ganska många sådana, hur har ni de uppdelat? Delar ni i familjen på timmarna? Jobbar någon av er? HAr ni utomstående oxå?
     

  • Alecto

    Tack Skumboll - du besvarade egentligen vad jag undrade, just det med jobb och kombinera.
    Får jag fråga hur ni har delat upp timmarna - när tar maken tiden? Lite ego jag vet - men jag vill verkligen inte sluta jobba Skäms men maken skulle kunna tänka sig det.
    Miljarders frågor poppar runt som popcorn i huvudet...  

  • Alecto

    Tack!! då är jag med lite mer :)

    nu är det bara att vänta. 

  • Alecto

    nä, ingen aning!

    bakslaget just nu är att vår förnyelse av vb som jag skickade in i slutet av mars har inte kommit in och blivit registrerat :(
    jag var sen med omansökan för det går ut i maj och nu blir det ännu mer fördröjt :(  

  • Alecto

    vi har blivit beviljade!!

    tog inte ens en månad Förvånad

    vi har fått 63 timmar - all vaken tid, plus en timme på natten, minus en timme föräldraansvar och minus tiden på förskolan. Känns jättebra - nu skall vi bara få allt annat att falla på plats :)     

  • Alecto

    vi har precis blivit beviljade 63 tim/vecka och liten fyller tre i juli.

  • Alecto
    Poppins skrev 2012-09-01 15:37:58 följande:
    Ni som har assistans beviljade till era barn. Vad har era barn för funktionshinder och hur många timmar är ni beviljade?

    Linus har en diagnos som heter PolyMicroGyri som i sin tur ger massa underdiagnoser - bla Epilepsi, oralmotoriska problem (han äter inget via munnen utan har knapp på magen), dålig fysisk, psykisk och motorisk utveckling bla

    vi är beviljade 63 timmar i veckan (all vaken tid som han är hemma plus en timme på natten). 
  • Alecto
    anne h skrev 2013-01-11 16:53:32 följande:
    Så den som arbetar 6 h/mån har rätt till 1500 kr/år?
    Ska nog se över vilka som är anställda, vill de inte arbeta mer än 5-10 h/mån så kanske vi klarar oss utan dem..

    Självklart ska man ha rätt till friskvård, men det ska vara i proportion till tjänstgöringsgraden anser jag. 
    Jag var på arbetsledarutbildning hos vårt assistansbolag och den frågan togs upp och här spela det ingen roll - du får samma summa oavsett antal timmar. 
  • Alecto
    anne h skrev 2013-01-11 17:12:46 följande:
    ..undra på att de ser så glada ut när de kommer med sina kvitton..

    tack för svar! Ska se över även detta så pengarna används till dem som faktiskt jobbar med sonen. 
    Jag funderar på varför och jag har för mig att bolaget med de 1200 anställda assistenterna inte kan håller koll på hur mycket assistenterna jobbar utan de betalar ut (måste kolla om det går på sonens kostnader") oavsett vad. Jag tror som du - det ligger nog mer på oss arbetsledare att göra fördelningen mer "rättvis". Jag tänkte nämligen samma sak - varför skall någon som bara jobbar ett par timmar få samma som den som gör fulltid.

    som vi har det just nu är det jag som jobbar minst timmar med sonen - jag får alltså lika mycket som maken som jobbar heltid med honom.. känns inte helt rättvist även om det gynnar mig. 
Svar på tråden Assistansbolag och anhörigassistenter!!!