Har man råd att ha en hund när man är student?
Ja.. som rubriken lyder, har man råd med det, med bidraget man får + lån? Någon som vet? Jag har ingen aning om hur mycket en hund kostar att ha (mat, förskäringar, osv).. Tips?
Ja.. som rubriken lyder, har man råd med det, med bidraget man får + lån? Någon som vet? Jag har ingen aning om hur mycket en hund kostar att ha (mat, förskäringar, osv).. Tips?
Jag skulle inte satsa på det faktiskt. Jag tror att man har ut cirka 8400 kr utan barntillägg, men kurslitteratur är dyrt, liksom allt annat i ett hushåll. Dessutom är det lag på att hunden skall gå ut var fjärde timme vilket kan vara svårt att följa om man är borta på dagarna. En hund kostar såklart olika beroende på vilken ras det är, men det är ju försäkringar, veterinärkostnader om någonting händer, vaccinationer, mat, leksaker.,,
Det kostar väldigt mycket att äga hund. På en höft om du slår ut det per månad så kanske 1000-1500kr, ska du sen engagera dej i nån hundsport eller liknande kostar det ännu mer.
Valpkurs, fortsättningskurser osv. kostar en hel del, vet inte vad det kostar men skulle tro 1000kr per kurs eller nåt sånt.
Försäkring, väldigt olika vad det kostar beroende på ras.Vissa raser kostar uppåt 300-400kr/månad för försäkring.
Blir din hund sjuk är medicin väldigt dyrt om det inte ingår i försäkringen.
Maten måste ha bra kvalitet och det innebär oftast att det är ganska dyrt. 15kg säck med bra mat kostar från 500kr och uppåt.
Hunden kan bli sjuk, det kostar mycket även om man har försäkring, självriks och du betalar tex. 20% själv, kostar det totalt 10,000kr betalar du 20% själv och det är mycket pengar för en student.
Hunden ska vaccineras en gång om året.
Du får inte enligt lag lämna hunden själv mer än 5 timmar i sträck. Tänk på det när du ska skaffa jobb osv.
Hunden ska ha säng, leksaker, godis o annat, det blir en del pengar av det även om vissa grejor är engångs kostnader.
Att skaffa hund är inte något man bara gör för man tycker det är kul, det är sett stort ansvar, du får många gånger anpassa ditt liv efter hunden, är du inte beredd på det så ska du inte skaffa hund, du måste tänka minst 10 år framåt i tiden.
Jag hade köpt en katt i stället om jag var du. Lite billigare i omkostnad, klarar sig längre stunder själv och lättare att hitta kattvakt om du behöver åka bort =)