Inlägg från: Essien |Visa alla inlägg
  • Essien

    Farligt högt blodtryck men vältränad???

    Min vän kollade sitt blodtryck idag inför en eventuell anställning. Han har varit fysiskt aktiv hela sitt liv, är 28 år gammal och inte överviktig (enligt BMI är han ju det men han är brandman med mkt muskler så det stämmer inte).

    Han hade 170 systoliskt!!! Är inte det jättehögt för en annars frisk man som inte ens fyllt 30? Blev helt orolig här, han är ju inte överviktig och han tränar säkert fem ggr i veckan, minst.

    Vad kan sånt här bero på? Ärftlighet ja, men att det då uppkommer helt plötsligt? Han säger att han haft högt innan men då typ 130-140. Vilket ju är en bit från 170..

    Ska man försöka tvinga honom till en läkare? Vad kan ha lett till den stora ökningen? Han har festat väldigt vilt med mkt alkohol rätt länge när han var ung och dum, kan sånt påverka?

  • Svar på tråden Farligt högt blodtryck men vältränad???
  • Essien
    Twin Dad skrev 2012-03-01 13:34:47 följande:
    Mättat fett och transfetter kan leda till högt blodtryck. Äter han mycket "skräpmat"? Eftersom han tränar så intensivt lär det ju inte synas på utsidan om han har en dålig kost.
    det kan jag iofs tänka mig att han gör. eller njaa vad räknas som mkt? jag är ju inte där varje måltid men tror väl det blir pizza några ggr i månaden typ. annars lagad mat hemma från grunden (han gillar o laga mat). han käkar frukt och sånt hela tiden och gillar sallad. inget jag kan tänka mig som "oj vad onyttigt" direkt. jag äter nog typ likadant och är inte alls lika aktiv fysiskt längre och har ett lågt bmi men mitt blodtryck är normalt, nästan lågt.

    han tyckte inte det "var så farligt väl" men jag blev jäkligt orolig :-/

    TACK för att du svarade! 
  • Essien

    han är ju inte superdeffad, så visst skulle han kunna tappa en tre kg eller ngt så bara musklerna syntes, men han är musklig och inte alls ens smotjock eller mjuk.. svårt att förklara.

  • Essien
    Twin Dad skrev 2012-03-01 13:51:06 följande:
    Jag tror att jag förstår vad du menar. Vid högt blodtryck är det ju flera faktorer som spelar in så kosten var bara en tanke.
    Jag vet inte riktigt var gränsen går för högt blodtryck men 170 är väl en bit över den gränsen skulle jag tro. Vad sa läkaren som kollade blodtrycket då?
    Om ni inte fick något utlåtande så kan man ju ringa sjukvårdsupplysningen och fråga om det är värt att undersöka vidare.
    Vet inte riktigt, ska träffa honom i kväll (fick veta via sms bara). Tror inte han har hjärtproblem i släkten heller eller så. Det enda jag vet att han lider av är migrän.

    Får övertala honom att han bör kolla upp det bättre, man blir ju som sagt orolig. Speciellt när han inte direkt passar in i mallen för de med högt blodtryck.

    Tack igen! 
  • Essien
    vitruviandude skrev 2012-03-01 14:21:21 följande:
    Mycket festande kan definitivt påverka och livsstil överhuvudtaget är en viktig faktor vid högt blodtryck. Att man sedan har "mkt muskler" behöver inte betyda något alls ur hälsosynpunkt. Jag känner rätt många gymnissar som blir andfådda bara dom går upp för en trappa. Regelbunden konditionsträning i kombination med hälsosam kost är det som har störst påverkan på allmänhälsan, även om styrketräning är bättre än ingen träning alls. 
    Fast han har väldigt bra kondition. Han är brandman så han lägger stor vikt vid just konditionsträning :)

    Kan tidigare festande ge utslag först nu? Det var nog en hel del alkohol förr men inte sedan några år nu.
    nyago skrev 2012-03-01 14:29:04 följande:

    Om han gillar att gymma kanske han också gillar (eller har gillat) diverse gympreperat? Vet inte hur det är nu men det har i alla fall funnits grejjer som man faktiskt vuxit av (anabola steroider i lightversion) som sålts lagligt i Sverige och dessa kan ju orsaka hälsoproblem för användaren...


    Nä, han äter inte sånt alls. Vilket jag vet med säkerhet. Han är väldigt emot allt sånt där. Han är alltså ingen muskelbyggare utan han tränar för att jobbet kräver det och sen spelar han diverse lagsporter för att det är kul. Men jag förstår hur du tänker, har sett såna killar med men han hör inte till den gruppen. Han är en vanlig svensson.
    Autumnbeauty skrev 2012-03-01 14:29:12 följande:
    Kosten och stress är de vanligaste faktorerna bakom ett högt blodtryck. Dåligt kostmässigt är för mycket mat med det odefinierade innehållet "vegetabiliskt fett". Bakom det döljer det sig ofta en massa usla transfetter som sätter sig som klister i ådrorna. Mycket salt höjer  blodtrycket (mycket salt finns även i kosten i s.k charkprodukter, dvs skinka, korv etc). Mycket alkohol höjer trycket. Dålig sömn likaså...
    Ok, så "vanlig" mat kan också vara rejält onyttig? Är inte helt bra på det där. Jag äter nog likadant men har inget höjt blodtryck. Om han druckit mycket innan man slutat sedan några år och nu håller sig till normalt och måttligt - kan det komma som en eftersläng ändå?
    Autumnbeauty skrev 2012-03-01 14:31:30 följande:
    Gränsen för högt blodtryck går vid 145/90. Mer än det behöver i de flesta fall medicineras eftersom ett permanent högt blodtryck sliter på de flesta inre organen, hjärnan, ådrorna...Risken ökar för demens och en massa andra otäcka sjukdomar.

    För att inte tala om den KRAFTIGT ökade risken för hjärnblödning/stroke... :-/ Många går ju dessutom med ett skyhögt blodtryck utan att veta om det, och ett högt blodtryck kan komma redan tidigt i livet (tyvärr).
    Jo jag vet, det är det som gör mig orolig :-/ Han verkar inte ta det på så stort allvar utan tror att det bara är ngt tillfälligt. Men en höjning från 140 till 170 är ju konstig..
    Autumnbeauty skrev 2012-03-01 14:32:49 följande:
    Migrän är en "klassiker" vid högt blodtryck, och dessutom en varningsklocka.

    Men som sagt, har han mycket negativ stress i sitt liv kan det också vara orsaken.
     Han har haft migrän sen han var liten, men han har inte alltid haft höjt blodtryck. Kan migrän höja blodtrycket med tiden eller är det mer ett symtom av redan höjt tryck? Har själv migrän ibland men inga problem med blodtryck som sagt. Men det kan ju vara olika antar jag.

    Tack för att ni svarar, försöker hitta info som slår ner hans "det är nog bara ngt tillfälligt ofarligt". Han säger att han är förkyld och att det kanske påverkar men det gör det väl inte?
  • Essien
    Autumnbeauty skrev 2012-03-01 15:05:56 följande:
    Migrän i sig kan inte höja blodtrycket, men migränet är ofta en varningsklocka hos folk som har högt blodtryck.

    Förkylning påverkar INTE, men som sagt, stress, dålig sömn under längre tid etc påverkar starkt!
    Ok, tack!
  • Essien
    Mandel skrev 2012-03-01 15:13:54 följande:
    Arv, rökning, övervikt och alkohol är det som påverkar blodtrycket i störst utsträckning. Har själv ärftligt högt blodtryck och högt kolesterol trots att jag är normalviktig, tränar, aldrig rökt, och dricker inte alkohol.

    Sedan kan det ju diskuteras varför man har högt blodtryck och om man verkligen ska medicinera mot det.
    Har man ex trånga ådror så måste trycket upp för att tillgodose hjärnans krav på syre, så det verkar inte så smart att strypa syretillförseln då genom att sänka blodtrycket.
    Sedan är de flesta blodtrycksmediciner blockerare  som hindrar kroppen ifrån att utsöndra adrenalin - det som gör att hjärtat slår snabbare. Och adrenalinet är det som säger åt cellerna i kroppen att öka farten för nu är det dags att jobba på.
    Man kan alltså få den otroligt trevliga biverkning övervikt/fetma av blodtrycksmedicin. Och då borde ju trycket bli ännu sämre...
    Tack för ditt inlägg! Han är varken rökare, överviktig och dricker inte så mkt alkohol längre, men han kan ju ha ngt ärftligt. Det låter konstigt och dubbelt det där med medicinens verkan måste jag säga. Den borde ju jobba emot sig själv liksom? Hur gör du för att sänka blodtrycket? Bör min vän kanske gå och kolla upp sitt kolesterolvärde?
  • Essien
    Plupp73 skrev 2012-03-03 21:13:33 följande:
    En så ung person med så högt blodtryck, och som är vältränad borde kolla upp sina njurar. I den åldern kan man ha njurartärstenos (förträngning i njurartären) som skäl. Njuren tror då att kroppen har lågt blodtryck (eftersom flödet är så dåligt) och svarar med att höja kroppens blodtryck osv. Har han inga andra laster så kan det vara en orsak...

    Tack så mkt, ska tipsa honom om det direkt!
Svar på tråden Farligt högt blodtryck men vältränad???