Anonym (frisör) skrev 2012-03-18 17:19:21 följande:
Gå till en frisör som kan hjälpa dig istället för att mixtra hemma med blekning och toningar!!
Silverschampo funkar som ett vanligt schampo, skillnaden är att det innehåller blå pigment som döljer gula reflexer. Det sliter alltså inte mer på håret än ett vanligt schampo!!!
Är du för mörkt gul så kommer silverschampot inte att hjälpa!
Det finns en inpackning från Revlon som heter Nutri Color Creme en del kallar den färgbomb, nr 1002 ska du ha, den kan du kombinera med ett silverschampo för att få en kraftigare pigmentering. Det är en inpackning så inget skadligt för håret alls snarare tvärsom!
Jag använde silverschampo först och sen den när jag var blond och jag fick då en riktigt snygg silvrig färg, och om du skulle känna att du blir för askig så är det bara att tvätta håret några ggr med vanligt schampo så släpper det!
Hjälper inte det så kommer du behöva bleka ner de gulaste partierna mer!
Så hette den ja, färgbomb 1002, går att beställa på nätet! Jag har prövat deras andra nyanser och de är toppen blont hår! Hårt bibehåller sin glansighet!
Vill man gå tillbaks till sin naturliga hårfärg så rekommenderar jag dessa med, perfekt för blont hår!
TS, lyssna till detta rådet, mycket bättre än något annat!