Inlägg från: SupersurasunkSara |Visa alla inlägg
  • SupersurasunkSara

    Soc lägger näsan i blöt

    De kanske tror att du är omogen för att du är beroende av andra för din försörjning och oroar sig för om det händer de som betalar för dig något så att du därmed inte kan försörja dig och barnen.

    Att du köper märkeskläder är ingen garanti för att du är en bra mamma. Vilket jag iofs inte tror du menar.

    Att barnet inte träffar sin pappa är en oro, de vet ju inte varför. Det kanske ÄR barnets bästa men det kan de ju inte veta.

    Vårdbidraget omprövas efter 2 år och nu vet jag inte vad du får vårdbidrag för men det kan ju sjunka allt eftersom barnet bli äldre och kanske klarar mer.

    Visst finns försörjningssstöd att tillgå men det är juj sista utvägen första är ju att man ska försörja sig själv.

    Kan det vara något annat de funderar på som gör att de oroar sig? De kanske tror du säljer dig själv??

Svar på tråden Soc lägger näsan i blöt