Mandel skrev 2012-04-09 09:43:23 följande:
Vem är det som knackar?
Igår när jag satt på bänken i köket knackade det till på ytterdörren och jag såg en skugga i fönstret på dörren. När vi öppnade var det ingen där.
När jag duschade så bankade det till på badrumsdörren och då vet jag att maken och barnen satt i soffan och läste godnattsaga så det var inte någon av dem.
I natt när jag var uppe och kissade hörde jag klart och tydligt 3 snabba knackningar nerifrån. Skulle gissa på altandörren.
Det knakar och knäpper mycket i detta hus, men dessa knackningar är nya och är uppenbara knackningar och inte knakningar i element och ledningar.
Du hör ett djur som valt att bosätta sig i ert hus som orsakar ljuden, men själva fenomenet är en varning om att någon i din närhet försöker förstöra något för dig, och du är inte medveten om det. Var aktsam med vad du delar med andra och var rädd om dina innersta tankar - personen är tyvärr inte så ärlig som du vill tro.