• Kastrullis

    Pregotime-start...Utbyte av tankar och erfarenheter... :)

    Hej! Jag skulle gärna vilja vara med i er tråd om det är ok!?
    Jag blev gravid förra sommaren, och födde på påskaftonen i år en liten flicka. Tyvärr så stannade hennes hjärta mitt under värkarbetet, och vi kommer aldrig få någon förklaring till vad som hände.
    Ungefär 4 månader efter förlossningen bestämde min sambo och jag att vi ville försöka skaffa syskon till vår lilltjej. Längtan efter ett levande barn att ta hand om finns ju kvar, men rädslan är inte att leka med.
    Dock hade inte min mens kommit tillbaka, så jag sökte mig till gyn för att kolla läget. Det visade sig då att jag har tydlig PCO. Fick Provera för att få igång mensen, och en enkelkur Pergotime på det. Tyvärr hände ingenting. Mina äggblåsor ville inte växa alls. Nu har jag idag börjat med en dubbelkul. Hoppas det fungerar bättre. Jag antar att alla här inne vet hur jobbig denna väntan är. Jag är så fruktansvärt otålig efter det som hände i påskas.


    Vad har ni för erfarenheter angående enkelkur vs dubbelkur? Jag har nämligen en känsla av att inget kommer hända nu heller. Hur vanligt är det att man är resistent mot Pergon?

  • Kastrullis
    Gelicapelica skrev 2012-11-05 12:54:16 följande:

    Hej! 


    Jag beklagar verkligen vad som hänt!
    Och det är klart att du får hoppa in här


    Jag fick ingen äl med enkeldos, jag tror däremot att jag hade det förra månaden. Åt dubbel denna gången med, men äggblåsan har inte växt så mycket som den borde.
    Får jag inte ÄL denna gången så blir det trippelkur nästa gång. Jag ska ju  kolla på fredag igen
    Otålig är bara förnamnet... man tänker att när man får pergo så ska allt gå bättre... det blev inte riktigt så



    Tack för att jag får vara med!

    Var det ngn skillnad på biverkningar när du tog enkelkur jämfört med dubbelkur? Var det så att äggblåsorna inte hade vuxit ngt alls efter enkelkuren, men sen blev det en äl på dubbelkuren? Jag ska oxå få trippelkur nästa månad om jag inte får äl av denna dubbelkur.
Svar på tråden Pregotime-start...Utbyte av tankar och erfarenheter... :)