Pepsi skrev 2013-02-24 03:38:37 följande:
Har lite dö-tid på jobbet och har suttit och läst inlägg långt tillbaka i tiden. Vad positiv man var då. :P
Känner mig inte alls lika positiv längre. Sa åt min sambo idag, att om vi inte får ett plus denna gång, kanske jag vill ta en paus i bebisverkstan. Det är tankar som kommit över mig senaste veckan. Det är inte för att jag inte vill ha barn, men det är ju en press hela tiden...Lyckas pergotimen denna gång? Släpper ägget? Myser vi tillräckligt? osv....Skulle vilja leva utan den pressen ett tag.
Har ni någonsin känt att ni bara vill ge upp? Vad har fått er att fortsätta?
Ska köpa test imorgon och ta det på måndagmorgon. Är ledig då, så möjligheten att sitta och tjura hemma finns om det är negativt.
Många tankar i huvudet just nu!
Ja, jag skulle önska att jag kunde lägga det åt sidan nu. Så här fysiskt jobbigt trodde jag inte att det skulle vara, med alla biverkningar. Jag trodde att jag främst skulle känna av behandlingarna psykiskt och bli mer emotionell, men det har ju inte hänt... Men min kropp skriker verkligen efter barn så jag tror inte att det skulle funka att lägga det på is. Men om den här omgången inte tar så får jag inte ta Pergotime mer utan då är är det sprutor och IVF på Akademiska som gäller och dit är det ju väntetid.