• Anonym

    gå ner i vikt, när man är gravid??

    hej. jag har kommit igång med min träning igen efter ett ganska långt uppehåll. jag har ca 5 kilo jag vill bli av med, som finns kvar fån förra graviditeten. men framför allt vill jag bli starkare och bygga muskler.

    så jag kör ett program hemma med gummiband jag sätter i dörren, sen pw, sen en backträning 3 gånger i veckan. samt plankan 3*1 min varje dag
    men jag tror att jag är gravid. men jag vill inte ha dessa envisa 5 kilo med mig i nästa grav. har du några tips? kan jag fortsätta samma träning?  

    /josefin 

  • Svar på tråden gå ner i vikt, när man är gravid??
  • Träningsexpert Elmina

    Om det känns bra när du tränar kan du köra på med din träning. Runt vecka 20 bör du ta det lite lugnare med plankor.

    Ha inte som mål just nu att bli av med de där kilona, fortsätt med din träning och en bra kost så kommer du kanske inte gå upp lika mycket i vikt som du hade gjort om du inte hade 5 kg extra från start.

      


Svar på tråden gå ner i vikt, när man är gravid??