• elonpelon

    Vad kan man ge en 7-åring....

    Hej !
    Systersonen fyller 7 år och jag funderar som bäst på vad man kan ge honom. Jag funderar på om man skulle ge honom något som ryms i ett akvarium. Och som han får känna att han kan sköta om och pyssla lite med. Om jag tänker på hans föräldrar och han själv, så är jag tveksam till fiskar, om det inte är ett väldigt litet aklvarium som kräver lite skötsel. Jag undrar finns det något annat man kan ha ? En eremitkräfta ? (Finns de längre förresten ? ) 

    Det bör vara ett djur av något slag, som inte kräver så överdrivet mycket skötsel. Det får INTE vara orm, spindel eller något sådant djur. Vill ge honom något annat än Lego för en gångs skull ! Alal tips är av värde !
    /Elonpelon  

  • Svar på tråden Vad kan man ge en 7-åring....
  • DuTrorAttDuVet

    fiskar funkar jättebra för min 7åring! Vi har 55litersakvarium o jag får hjälpa henne att en gång i veckan ta upp en hink vatten o hälla i en ny, de e all skötsel. ja, hon måste ju såklart mata oxå :) 

  • elonpelon

    Tack för svar, mina funderingar var åt det hållet, men jag får nog höra med hans mamma och pappa

  • DuTrorAttDuVet

    alltid bäst att göra först :)

Svar på tråden Vad kan man ge en 7-åring....