Inlägg från: Margaux |Visa alla inlägg
  • Margaux

    Hjälp med inredning....

    Köpte lägenhet idag!

    Någon som vill komma med tips på vad man kan göra med färger, möblering etc? Tycker lägenheten är otroligt fin och ljus men med tråkig framtoning. Funderar på om jag skulle byta luckor och lådfronter i köket, men till vad i så fall?









  • Svar på tråden Hjälp med inredning....
  • Margaux

    Vi ska nog måla allt igen... Eventuellt ljusgrått på väggarna. Men annars gillar jag vitt!! I köket så undrar jag om det hade varit snyggt med gråa luckor eller helvita, gillar i alla fall inte de cremefärgade. 
    Vad tror ni om att sänka taket och sätta upp downlight(bara i köket)?

    Jag gillar starka färger på kuddar och målerier så lite färg blir det allt, och kanske gardiner... Det kommer mycket sol in så det är nog ett måste.

    Flera tips? Det är 1,5 mnd tills vi tar över så jag hinner ändra mig många gånger säkert.... 

  • Margaux
    Miss Behave skrev 2012-05-08 21:52:49 följande:
    Blågrått är snyggt på luckor. Har själv funderat på det (den dag jag gör om köket). Tror inte det skulle gå med de djupare downlights du kanske tänker på. Avståndet mellan tak och fönster skulle då bli för litet och det skulle märkas.

    Det verkar vara en härligt stor lägenhet. Stora öppna ytor kräver dock sina möbler. Blir lätt att de ser lite spinkinga och små. Som köksmöblemanget som finns på bilderna. 
    Första investeringen ska bli ett ekbord, ett rejält ett!! Jag ääääälllllskar stora matbord så det blir drömmen! Hade ett underbart i ett tidigare hem som jag dessvärre sålde då det inte passade in i vår nuvarande lägenhet. Det är ju den typen av möbler som mår bra av lite patina så det blir tråkigt att köpa nytt igen....

    Har aldrig tänkt på blågrått, finns det på IKEA tror du? Det är ett IKEA kök. 
  • Margaux

    Ja du Jennie, var hittar man ett kök från 1891?
    Trägolv är fint, det har vi i nuvarande hus som också är byggt på 1800-t men vi vet ju inte om det finns fina golv under. Själv tycker jag bättre om parkett som går att rengöra bättre. Särskilt med småbarn!

  • Margaux
    JennieL skrev 2012-05-10 19:15:29 följande:
    Platsbygg köket såklart Vill du ha en bra snickare i Stockholmsområdet så har jag en som byggde mitt kök och det ser ut som det gjorde vid sekelskiftet. Med högre bänk i och för sig. 

    Och det behöver inte bli svårare att rengöra golvet bara för att det är original. Vi har golv från 1913 vilka är slipade och lackade. Ingen skillnad än "nygjort" golv. (Så klart beroende på vilken behandling man ger golvet.) Dessutom är det enkelt att kolla om det finns originalgolv under det nya golvet. Till exempel brukar det gå att se under köket, där kan man antingen ser direkt eller så kan man ta bort en bit av det nya golvet. Man kan också titta efter nivåskillnader vid trösklar. Ja, omöjligt är det absolut inte, om man nu vill ha original. (Golvet på bilderna ser för övrigt ut att vara laminat och inte parkett)

    Här har du original, i nytt och gammalt om du förstår vad jag menar.  
    www.lagerlings.se/pictList.aspx?objectID=647 
    Är det er våning? Underbart golv.... Och fantastisk lägenhet! Vårt hus är inte så pampigt! Mera ur arbetarkvarteren.... Jag tycker det var ett superfint kök också men inte min stil, jag skulle nog vilja ha det mera modernt även om jag hade kunnat döda för spisen.... Den var fin!

    Det är parkett på alla golv utom på badet, men det är lagt i 2004. Vi får höra efter med de förra ägarna vad som ligger under. Bilderna är generellt dåliga, dåligt ljus och dålig komposition, blir lite irriterad på fotografen! 
Svar på tråden Hjälp med inredning....