Inlägg från: Gladskit |Visa alla inlägg
  • Gladskit

    Fun light

    Fun light är en dryck, må vara att den inte innehåller några kalorier men det är inte måltidsersättning.
    Att byta ut en smörgås/ ett mellanmål mot ett glas fun light låter inte alls som någon bra idé om du frågar mig!

  • Gladskit
    strangeryoutwo skrev 2012-05-10 23:41:14 följande:
    Fast meningen är ju att just inte få i mig kalorier utan bara få känna lite mättnad. Jag rusar upp i vikt annars. Är gravid i sjunde månaden och äter ofta. Har redan gått upp 20 kg.
    Och du känner mättnad av att dricka ett glas saft?
    Märkligt. Borde inte vara någon skillnad jämfört med vanligt vatten.
  • Gladskit
    angeni skrev 2012-05-11 12:01:58 följande:
    Går du upp så mkt i vikt måste du äta enorma mängder. Men enligt Bm brukar bara man endast behöva äta ett mellanmål extra som gravid för att barnet ska må bra. inga gigantiska mängder. Dock kan man självklart vara  olika hungriga som gravida.
    Precis, det man behöver äta extra för att tillgodose barnets behov när man är gravid är ungefär motsvarande en smörgås. Mer än så är det inte!
Svar på tråden Fun light