tacorecept
jag o min sambo älskar vanlig taco o tacogratäng, någon som här något annat bra förslag med taco krydda eller något annat med taco eller så
jag o min sambo älskar vanlig taco o tacogratäng, någon som här något annat bra förslag med taco krydda eller något annat med taco eller så
Vad har ni för tillbehör till er tacos till att börja med?
typ sallad ost köttfärs paprika o lök taco sås gurka tomat
Tacopaj
men det kanske är samma som eran Tacogratäng?
okej besserwisser-fipa kommer och förklarar hur det är:
taco = ett litet mjukt tortillabröd som man lägger lite fyllning på och viker ihop och äter.
ELLER, ett litet tortillabröd som man fyllt och rullat till en rulle, och sedan friterat.
den första versionen är godare.
det finns ingen taco krydda eftersom taco inte är en "smak", utan en taco kan smaksättas hur som helst.
Vi äter tacos väldigt ofta och provade byta ut lite. Vanlig lök till rödlök och istället för vanlig tacosås så provade vi tropical salsa. Sen avocado eller guacomole (stavning?)
Majs oxå såklart!
ståhlis, Guacamole. det är skitgott, men det ska inte vara sån man köper på burk, den är värdelös.
Men snälla Fipa2. Måste man kommentera nåt sånt?
fipa2> ja det där var höjden av ett Messersmith-inlägg!
Fast det finns ju fortfarande en krydda i Sverige som heter Taco-krydda. Vare sig du gillar det eller ej Fipa. Det är ju bra att du känner ett kall att undervisa det svenska folket vad taco egentligen är, men faktum kvarstår ju ändå att i Sverige så kallar vi det just för tacopaj, tacogratäng etc.
Det blir ju väldigt jobbigt att gå in och ändra nu på sådana vedertagna uttryck
fipa2> Nej precis, det ska vara hemmagjord såklart!