Inlägg från: az81 |Visa alla inlägg
  • az81

    Post från okänd avsändare

    Hur gör man för att ta reda på vem som skickat ett paket ( vaderatkuvert) till mig som kom i brevlådan utan avsändare, korrekt aderess men inget medelande eller något. Det enda som stod på paketet var BRENT. Jag känner ingen som heter BRENT.

    Innehållet var ett par solglasögon, ett halsband samt en tröja allt med prislappen kvar samt ett kvitto från köpenhamn.

    På baksidan paketet/ kuvertet stod det Norrköping 2012-05-10 med handskriven text.

    Vill gärna veta vem som skickat detta. Någon som vet hur jag skall göra för att få reda på vem som skickat det.

  • Svar på tråden Post från okänd avsändare
  • az81
    TobbePetra skrev 2012-05-11 11:39:06 följande:
    Det kan ju bara vara så enkelt som att det kommit till fel adress. Kontakta posten så kan dom säkert hjälpa dig.
    Det är min adrees och mitt fullständiga namn som står på paketet plus att det även står en beskrivning till orten jag bor med ett exakt km anatal från närmaste större stad. har därför en känsla att det är till mig men vem det är i från är ett större mysterium
  • az81
    katalysator skrev 2012-05-11 11:46:30 följande:
    Möjligen kanske kvittot kan innehålla någon ledtråd, om personen betalade med kort. Ofta skriver man ju ut bankens namn och hela kortnumret utom 3-4 siffror.
    tyvärr inte köpt med kort som jag kan se på kvittot. 

    Tröjan var enligt mig apful, solglasögonen lika så men halsbandet var faktiskt riktigt fint.
    Den enda ledtråden jag kan hitta är dagstidningen allt var inslaget i, en tidning från östergötland.

    Men jag får väl sända ett tack i tanken till den som skickat det och använda sakerna.
  • az81
    j 3 n N y skrev 2012-05-11 11:55:22 följande:
    Ska du gifta dig snart?
    Tyvärr inte, är så singel som man kan bli.
Svar på tråden Post från okänd avsändare