• miia90

    Vårdnadstvist??

    Min sambo ahr vid flera tillfällen klappat till mig varav de 2 sista har lett till sjukhusbesök och röntken. Inget allvarligt som e sönder men har blivit mörbultad. han tycker att jag ska göra allt hemma och sedan orka ha sex,Han sparkade hunden så han skrek för en vecka sedan. Han visar ingen ånger och har inte bett om ursäkt för något. såg nu att han har tagit sonen sparpengar och pass.Vägrar skriva på dagisplats och vill bara om de gynnar honom. Jag vill ha egen vårdnad RÄTT eller FEL?                             

  • Svar på tråden Vårdnadstvist??
  • barnpsykologen margit

    Hej!
    Först och främst ska du flytta ifrån din sambo som misshandlat dig vid upprepade tillfällen. All tillgänglig erfarenhet säger att en man som slagit flera gånger kommer att fortsätta och angreppen blir värre.
    Nästa steg blir att begära ensam vårdnad om barnet. Detta är en lång process. Det viktiga är att du anmäler din sambo för de tidigare övergreppen och sedan ser till att skydda både dig och sonen för hans aggressiva och omogna beteende. Ni ska således inte bo under samma tak och du bör avsluta relationen så snart som möjligt.
    Ta hjälp och stöd i din omgivning eller av familjerådgivningen där du bor.
    Med vänlig hälsning.
    Margit Ekenbark 

Svar på tråden Vårdnadstvist??