xerox skrev 2012-06-27 12:51:56 följande:
Det tycker inte jag. Eftersom jag inte har några andra faktorer i mitt liv som gör att jag skulle kunna må dåligt. Dessutom märker jag en enorm skillnad i mitt mående när jag är hemma och när jag inte är det.
Vilket kan förklaras på många olika sätt. Dels rent praktiska saker, ditt hem kanske har någon form av mögel eller liknande eller kanske något lågfrekvent ljud som påverkar dig. Dels handlar det om att du kan vara invand med att må sämre hemma/platser där du tror att det finns Currylinjer, undermedvetet alltså. Det finns många förklaringar som måste undersökas innan man kan dra en sådan slutsats som att det skulle vara ett helt obelagt fenomen som är orsaken.
Är du inte intresserad av att förstå den saken är det inte mycket att göra men så ligger det till i alla fall, det är en biprodukt av vår avancerade hjärna och alla vetenskapliga metoder har utvecklats för att eliminera eller minska det problemet.