Smörgåstårta på kvällsfesten är...
Ja, vad tycker folk i genomsnitt om smörgåstårtan som middag på kvällstillställningar?
En helt oviktig omröstning för nöjes skull.
Ja, vad tycker folk i genomsnitt om smörgåstårtan som middag på kvällstillställningar?
En helt oviktig omröstning för nöjes skull.
Annat vadå? Det är väl smaskigt. Men inte alltid heller. Bröllop? näe.
Dop -begravning - träffar: Kör på! Men det ska inte vara ost och skinka på.
Väldigt krångligt. Jag känner bara en handfull människor som klarar att äta smörgåstårta. Ofta är det för mycket fett för att magen ska klara det eller så är det en hel hord ingredienser som ingen tål.
Personligen tycker jag inte alls att smörgåstårta är särskilt gott. Dessutom står jag mig väldigt dåligt på det eftersom jag inte tål så mycket fett i kombination med mycket kolhydrater vilket resulterar i diarré och rätt snar hunger. Min mage mår hundra gånger bättre av ett mål från Mc Donalds.
De gånger jag ätit smörgårstårta på annat än dop eller konfirmation har det varit hos människor som absolut inte kan laga mat. Därför blir det också mitt alternativ.
Istället för en massa kakor och bullar på en eftermiddagstillställning som dop eller begravning är det helt ok, eller om det är en födelsedagsfest.
Det är gott passar på dop, begravningar, födelesdagskalas osv men då är det på dagtid.
Möjligen skulle en liten bit kunna funka som förrätt.
Gott, men skulle inte kunna ersätta en middag = skulle kännas lite fjuttigt på kvällen. Syftar den här tråden månne till en annan...?
Gott, men det motsvarar inte en middag tycker jag. Som en av flera delar på ett buffébort funkar det, men då måste det finnas en hel del annat där också. Sallader, kallskuret, grönsaker, ostar, kanske en paj eller något liknande.
Smörgåstårta gör vi här hemma när det är någon som fyller år och har kalas på dagtid. På större tillställningar vi haft (dop, 40-årsfest) har det kombinerats med annan mat även på dagtid.
Alltid gott.