• Natulcien

    sova på dagen?

    Hur du ska göra? Jag tycker att du bara ska ta det lugnt och ge honom det han behöver om det nu är att sova på din arm.

    Han sover ju superbra på natten! Njut av det! Glad
    Det gjorde vår son också. Sov hela nätter utan uppvak från 2,5 månader. Men på dagtid har han alltid sovit ganska lite. Han sov bara 30-minuterpass på dagtid ända upp till 8 månader. Och aldrig i sängen, utan bara i min eller sambons famn, vagnen (rullande, ej stilla) eller bilen.

    Sluta önska att det ska vara på något annat sätt. Acceptera hur det är, och låt honom sova på det sätt som funkar bäst. På så sätt blir det minst frustration hos både honom och dig.

    Om din son kan sova bra i din famn efter amning så låt honom sova så! Eller bär honom i bärsele. Har du provat det? Han vill väl vara nära. Han är ju så liten än.

  • Natulcien
    chrisTmaa12 skrev 2012-07-24 21:21:10 följande:
    Tack alla för svaren. Att jag blev så nojig har med barnmosrkan o göra. Jag älskar när han sover på min arm. Ni lugnade mig. Frustrerad är jag inte barnmorskan fick mig att känna mig värdelös bara. Som nybliven mamma till första barnet är jag nojig ibland är nog inte ensam om detta Då fortsätter som jag gjort som innan. Barnmorskan(inte min sons.dom är två st på vår bvc Hon sa till mig i går "Du måste ge honom sovrutiner på dagen med nu. Jag ringer på freda o då måste han fått rutiner. Du måste vara bestämd ". Det kändes som okej varför. Men ni har lugnat mig nu kommer vi göra på vårt sett. Hon fick mig att känna mig som en dålig mamma
    Nej, vad är det för stolpskott till BVC-sköterska!? Kan du byta så gör det. Om inte - stäng av öronen när hon pratar och gå bara dit för vägning och mätning.

    Vår son sov i min famn på dagtid ända tills han var runt 9-10 månader. Inte alla sovpass, men vissa. Och det gick hur fint som helst för honom att somna själv i sin säng sen, när han var mogen för det, runt 1 års ålder.

    Gör det du sonen älskar - låt honom sova på din arm. Genom det ger du honom närhet, kärlek, trygghet...allt han behöver just nu.
    Och din BVC-sköterska....jaa, hon fick nog inte den kärleken och tryggheten som barn... Rynkar på näsan
Svar på tråden sova på dagen?