Inlägg från: Matkvinnan |Visa alla inlägg
  • Matkvinnan

    Hon "ammar" sin 8åring

    Dracarys skrev 2012-07-26 12:04:59 följande:
    Barn kör med mammor som inte kan säga nej, men det handlar ju också om att mammorna saknar uppfattning om vad som är okej, eller kanske till och med tycker att det är roligt. Usch.
  • Matkvinnan
    sextiotalist skrev 2012-07-26 10:12:47 följande:
    Jag tycker det är integritetskränkande, OK att barnet var nyfiket, men som vuxen där borde man tänkt ett steg längre och sagt att bröstet är för bebisen och ville barnet smaka så kan han få det på en sked.

    Bara för att barnet vill testa innebär inte att det skall göra det. Någon gång så måste man som vuxen lära barnet vad som är OK att göra.

    Det är samma sak som barnets nyfikenhet på könsorgan (andras), nyfikenheten är inget fel, men även där bör man sätta gränser, jag läste någonstans (det var väldigt länge sedan, långt innan internet fanns) om en kvinna som lät sitt eget barn och barnets kompis undersöka hennes könsdelar, inte alls sexuellt, jag tror hon blev stämd och det gick inte hem med att det var naturlig, man gör bara inte så, även om det inte var av sexuell natur.

    Vissa barn är mer gränslösa än andra (som vuxna) och de behöver mer vägledning.

    I vår kultur ammas inte 8-åriga barn, så enkelt är det. En 8-åring behöver inte bröstmjölk och inte heller tutte för att tröstas, bara för att ett barn är nyfiket innebär inte att barnet har rätt att undersöka detta.

            
    Hoppas innerligt att mamman läser på familjeliv och ditt inlägg. 
  • Matkvinnan
    Anonym (!??) skrev 2012-07-26 08:44:36 följande:
    Haha. Jag hörde av ett äldre par. Som för många år dem hade hus i Spanien.
    Vid ett tillfälle åkte dem båt mellan Barcelona-Mallorca. Dem kom ifrån varann, och kvinnan gick då ut för stt ta lite luft.
    Där var det en stor zigenarfamilj, och mamman ammade sin bebis, när hon var klar, kommer en äldre pojk fram (8-9 år), lyfter på hennes blus och suger en stund på hennes bröst. När han var klar, tänder han en ciggarett!
    HAHAHA herregud vad sjukt!!
Svar på tråden Hon "ammar" sin 8åring