• frökenelisabeth

    Vem har störst rätt till sittplatsen på tåget?

    Tänk följande situation: Ett fullproppat tåg. Människor och bagage överallt. En kvinna med en tvåmånaders baby sitter på en plats och ammar. Hon har ingen platsreservation eftersom det inte var möjligt att boka på den sträckan hon skulle (inrikes, 2 timmar). En ung man i 20-årsåldern kommer, han ska åka längre med tåget (till utlandet) och har platsbiljett till platsen. Vem har störst rätt till platsen enligt dig? (Det finns inga andra sittplatser på hela tåget).


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-07-30 16:13
    Jag startade tråden efter en tågresa igår, då jag befann mig i situationen och var nyfiken på vad folk tycker. Vill förtydliga att jag inte själv anser kvinnor med ammande barn har rätt att ta någon annans plats. Inte heller anser jag att man har någon skyldighet att lämna en bokad plats åt bättre behövande. Däremot blev jag otroligt glad över att bli erbjuden en plats, och det fick den unge mannen förstås också veta. Jag blir glad av att se folk hjälpas åt i trafiken och försöker själv göra det så gott jag kan. I morgon åker vi hem, och då är planen att i första hand hitta en obokad plats, i andra hand försöka uppgradera till första klass, i tredje hand sitta på golvet, i fjärde hand stå.
    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden Vem har störst rätt till sittplatsen på tåget?
  • Lufsan

    Killen kan allt stå tills hon ska av tycker jag. 


    En dag i sänder.
  • pluvdo

    Störst RÄTT till den? Mannen som reserverat plats.
    Störst BEHOV av den? Förmodligen kvinnan med babyn.

  • Lufsan
    pluvdo skrev 2012-07-29 20:05:33 följande:
    Störst RÄTT till den? Mannen som reserverat plats.
    Störst BEHOV av den? Förmodligen kvinnan med babyn.
    Jo du har rätt. 
    En dag i sänder.
  • Freijah
    pluvdo skrev 2012-07-29 20:05:33 följande:
    Störst RÄTT till den? Mannen som reserverat plats.
    Störst BEHOV av den? Förmodligen kvinnan med babyn.
    ♥ 2010-11-23 ♥
  • Kjellgren

    Varför reser man med en tvåmånaders utan att ha reserverat plats? Låter inte som tidernas bästa idé. 

    Jag antar att kvinnan i ditt exempel inte har en barnvagn till barnet? Och bistron är väl fullproppad förståss? Och ingen konduktör vill hjälpa till och erbjuda en plats i 1:a klass eller personalkupén?

    Kvinnan kan gott få amma klart och rimligen finns det platser som är lediga för att passagerarna är i bistron tex där hon kan sitta. Eller lägga barnet i vagnen och stå i korridoren.

    Men som du har formulerat frågan så antar jag att du fikar efter att mannen ska ge upp sin plats för enligt FL ska mammor få göra som de vill utan att tänka efter före. Hade det varit skillnad om mannen hade varit 85 och skröpplig? 

  • Ema86

    mannen har bokat och betalat för sin plats. alltså ska han ha den.

Svar på tråden Vem har störst rätt till sittplatsen på tåget?