fan, ja slog mitt barn ikväll!
Regnig måndag skrev 2012-08-04 14:46:10 följande:
Nä och det är därför TS ber om råd, att du skuldbelägger på ett högtravande sätt hjälper inte TS på något sätt.Du vill att barn ska lära sig respekt, det gör man inte genom att avlägsna sig för där ger du signalen att den kan fortsätta hur länge den vill för det slutar att du går ut = barnet tar kommandot. Avlägsnar man sig är för att man känner att det håller på att braka åt hillvitet och man går för att inte göra sig själv olycklig.
Bestraffning som du förespråkar lär definitivt inte ut respekt utan att den som inte gör som man säger åker dit. Det lär barnen att ljuga och hyckla och kalkylera med om buset är värt straffet.
Respekt handlar om att man gör eller avstå saker av egen vilja av omtanke, och det kan du aldrig någonsin straffa dig till oavsett om det handlar om slag eller indraget godis.