• MrsHughes

    Pappa från Japan

    FK driver in underhåll även från bidragsskyldiga utomlands. Så om du ansöker om underhållsstöd hos FK kommer FK:s utlandskontor i Visby få ärendet. Jag vet inte hur det är med konventioner med Japan och hur stora chanser det är att få in pengar men det kommer att finnas ett ärende. Om du inte medverkar till att faderskapet fastställs kommer du inte att få något underhållsstöd.

  • MrsHughes
    Anonym (Abc) skrev 2012-08-04 22:16:51 följande:

    Du verkar insatt och du verkar insatt. Hur funkar det med internationell skuldindrivning? Hur fasiken kan han skaffa sig en skuld i sverige utan att nånsin ha satt sin fot här? Hur kan folk bli skuldsatta i andra länder utan att ha intecknat några avtal, begått några brott eller lånat några pengar i det landet?
    Om man har barn så är man skyldig att betala för dem, oavsett om man bor i samma land som barnet eller inte. I Sverige har vi ju konstruktionen med underhållsstöd där FK förskotterar till boföräldern och den bidragsskyldige betalar till FK efter förmåga.

    Sverige har konventioner när det gäller indrivning av underhåll med de flesta europeiska länderna samt USA och kan därmed få hjälp med indrivning från myndigheter i det land den bidragsskyldige befinner sig i. Från USA vet jag att det kommer väldigt stora summor varje år och myndigheterna i USA tar till väldigt hårda metoder för att driva in underhållet. De stänger av el och drar in pass t ex.

    Från de länder där det inte finns konventioner är det naturligtvis svårare att få in pengar. Det bygger oftast på att man får tag på adress till bidragsskyldig och lyckas komma överens om något på frivillig väg.

    Allt detta förutsätter ju förstås att det finns en fader fastställd.
  • MrsHughes
    Anonym (Abc) skrev 2012-08-04 22:56:06 följande:
    Finns det nåt avtal mellan sverige och japan som möjlighör svensk skuldindrivning där?
    Nej.

    Saxat från FK:s hemsida:

    Förutsättningen för att Försäkringskassan ska kunna hjälpa till med att driva in underhållsbidrag från utlandet är att det andra landet har anslutit sig till internationella regler som gäller indrivning av underhållsbidrag.


    Dessa regler är


    Konventionen av den 20 juni 1956 om indrivning av underhållsbidrag i utlandet (New York-konventionen).
    SFS 1958:522 Rådets förordning (EG) nr 4/2009 av den 18 december 2008 om domstols behörighet, tillämplig lag, erkännande och verkställighet av domar samt samarbete i fråga om underhållsskyldighet (underhållsförordningen).

    Vi kan också hjälpa den som har rätt till underhållsbidrag från några länder utanför EU.  Det gäller i första hand Australien, Bosnien-Hercegovina, Kroatien, Makedonien, Serbien och Montenegro, Nya Zeeland, Schweiz och USA.


     

  • MrsHughes

    Det jag menade ang underhåll var att även om ts inte vill ha underhåll från pappan så kanske hon vill ha underhållsstöd från FK och för att få det måste hon medverka till att faderskapet fastställs och om underhållsstöd bli beviljat kommer FK att försöka få pengar från pappan även om det är små möjligheter att få pengar från just Japan. Om det finns en adress till pappan kommer man troligtvis ta kontakt och försöka få till något på frivillig väg.

Svar på tråden Pappa från Japan